Farklı türdeki yakıtların ısı amaçlı kullanımının insan ve çevre üzerindeki etkisi?

Biz insanlar doğanın soğuk etkisinden korunmak için çeşitli yakıt türlerini yakarak ısı elde ederiz. Evlerimizde, iş yerlerimizde ısınma adına birçok türde yakıt kullanılmaktadır. Genel olarak günümüzde her yerde doğal gaz olmasına rağmen hala kömür, odun, fuel-oil gibi yakıt türleri kullanılmaktadır.

Çeşitli yakıtların kullanılması ile birlikte doğaya salınan gazlarda çeşitlilik gösterir. Yanan bir madde doğaya doğal olarak CO2 (karbondioksit) ve türevlerini bırakmaktadır. Şöyle bir düşünelim;

Petrol içerisinde yer alan birçok kimyasal madde yakıldığında doğaya hangi elementleri bırakıyor. Ya da yakmış olduğumuz kömür yüksek ısı verse bile hava kirliliğine ne kadar etki ediyor?

Tüm bu soruların cevapları ise hava, su ve toprak kirliliği konumuzda yer alıyor. Konumuza dönecek olursak yakıtların kullanılması ile doğaya salınan maddeler insan ve çevre üzerinde doğrudan bir etkiyi beraberinde getiriyor.

Atmosfere karışan gazlar nedeniyle küresel ısınma ve bunun doğal sonuçları ortaya çıkıyor. Aşırı yağışlar veya kuraklık, elde edilen tarım ürünlerindeki kalitesizlik, insanlarda meydana gelen solunum yolu enfeksiyonları gibi birçok sonuç ortaya çıkıyor.

İşte bu nedenle kullandığımız yakıt türlerini doğru seçmeli, doğamızı ve kendimizi korumalıyız. Bugün en çevre dostu yakıt şüphesiz doğal gazdır. Ancak onu da yeterli derecede kullanmalı, küresel ısınmaya engel olmalıyız.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.