Farklı Ülkelerdeki Komşuluk İlişkileri

Ülkemizde bir hayli yaygın ve gelişmiş olan komşuluk ilişkileri ne yazık ki farklı ülkelerde oldukça kopuktur. Birbirlerine yabancı olan bu insanlar komşuluk ilişkilerinde bulunmazlar. Öyle televizyonlarda izlediğimiz Amerikan filmlerindeki gibi mutlu eğlenceli komşular ve yenilen yemeklerin olduğu bir ortam yoktur yani.

Birbirlerini uzun yıllar bir arada yaşamalarına rağmen tanımayan insanların komşuluk ilişkileri zayıftır. Zira ülkemizde de giderek böyle bir hayat tarzı benimsenmektedir. Eski zamanlara göre komşuluk denilen birşey kalmasa da az çok annelerimiz yaşadığımız çevredeki ailelerle tanışırlar.
komsu
Eskiden böyle değildi. Evimize bir misafir gelse annemiz hemen bizi komşumuza yollar ondan şeker çay isterdik. Birbirlerine bağlı olan ve son derece gelişmiş olan bu ilişki o zamanlarda farklı bir güzeldi. Televizyonun ilk çıktığı zamanlarda her evde bulunmazdı. Biz ailemiz ile birlikte her akşam Ahmet amcalara gider orada televizyon izlerdik. Ahmet amcalarda bizi misafir etmekten büyük keyif alırdı.

Şimdi böyle mi? Aileler artık evlerine misafir geldiğini istemez olmuş ve kimselere gitmez olmuş durumda. Yolda birbirini gören aynı apartmanın iki farklı bireyi birbirine selam dahi vermiyor. Hatta evimizin yanında bulunan esnaf arkadaşlara bir selam sabah bile etmiyoruz.

Farklı kültürlerde komşuluk ilişkileri diyoruz ya başka bir yere bakmaya gerek yok. Çünkü biz onlara benziyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.