Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

fazla miktarda karbohidrat alındığında şişmanlanmasının nedeni

İnsan vücudunda karbonhidratların depolanması sınırlı olduğu halde fazla miktarda karbonhidrat alındığında şişmanlama meydana gelmektedir. Enerji olarak kullanılan ve glikojen olarak depolanan karbonhidratlar eğer aşırı miktarda alınırlarsa bu kez yağ olarak depolanır ve şişmanlamaya neden olur. Bildiğiniz üzere insanın kilo alması yağlanma ile meydana gelmektedir.

Karbonhidratlar kasların ve hücrelerin enerji kaynağı olarak ilk kullandığı enerji verici besin türüdür. Özellikle sporcular yarışma öncesi karbonhidrat ağırlıklı besinleri tercih ederek formda kalırlar. Karbonhidratlar glikojen olarak depolanırken ihtiyaç anında çözülerek hücrelerin enerji ihtiyacını karşılarlar. Karbonhidratlar vücutta

Kaslarda : 245 gram
Karaciğerde: 108 gram
Kan şekeri halinde : 17gram halinde bulunmaktadırlar. Sporcu kişilerin müsabaka önceleri bir haftadan önce başlayarak karbonhidrat ağırlıklı besinlerle beslenmeleri giderek antreman sürelerini azaltmaları müsabakadan bir gün önce antreman yapmaları önerilir. Ne kadar enerji verici olduğu bu açıklamadan da anlaşılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.