Fedakarlıkla ilgili şiir yazı kompozisyon hikaye

Bu yazımızda fedakarlıkla ilgili kompozisyon, şiir, hikaye ve yazı bulabilirsiniz. Fedakarlık herkesin yapabileceği fakat cesaret edemeyeceği yada kendi çıkarları için yapmayacağı birşeydir. Bu yazımızda bulabileceğiniz başlıklar;

Fedakarlık kompozisyon

Fedakarlık bir birey yada toplumun karşılık beklemeden kendi insaniyetine kalarak birine yaptığı yardım yada iyilik olarak tanımlanabilir. Fedakarlıkta genelde bunu yapan kişi ya kendi çıkarlarını göz ardı eder hatta bazen kendi zararına bile olur. Bu nedenle günümüzde bunu yapacak kişi sayısı oldukça azdır. Örneğin bizim bugünlere gelmemiz için Çanakkale cephesinde canlarını hiçe sayarak veren binlerce Mehmetçik bizim için en büyük fedakarlıklardan birini yapmıştır.

Bu nedenle fedakarlık bazen cesaret, bazen yürek ister. İnsanların sadece kendini düşünmeyerek başkalarını da düşünmesi en güzel duygulardan biridir. Buna fedakarlıkta denilebilir. Bazı kimseler vardır ki para kazanmayı en iyi şekilde başarırlar. Ancak yinede bunu yapmazlar. Bunu ihtiyacı olan birine öğretirler ve onun kazanmasını sağlarlar. Buda fedakarlıkların en güzel örneklerinden biridir.

fedakarlık

Fedakarlık her durumda yapılabilir


Fedakarlıkla ilgili şiir

Fedakar Babam

Sabahları erken kalkar işine koşar
Varını yoğunu bize harcar
Yılmadan yorulmadan çalışan
Benim fedakar babam

Canını dişine taktı
Bizi okuttu bize baktı
Hiç tatil yapmadı
Benim fedakar babam

Fedakarlık hikaye

Ormanda yaşayan bir tavşan varmış. O gününün tümünü eğlenmek ve oynamak için harcarmış. Ancak bu tavşan aynı zamanda çok yardımsever fedakar biriymiş. O çevresindeki hayvanlarla paylaşmayı ve sevinmeyi çok severmiş. Tavşan zorlu kış aylarında evinden dışarı çıkmaz depoladığı erzaklarla yaşarmış. Zorlu bir kış günü tavşanın kapısı çalmış.

Karşısında uzak bir ormandan gelen tavşan. Tavşan çok üşümüş ve karnı açmış. Tavşan aç kaldığını ve evini karların bastığını söyleyince bizim sevimli tavşan onu evinde misafir edebileceğini ve ikisine de yetecek kadar yiyeceğinin olduğunu söylemiş. Tavşan ona bu fedakarlığı için teşekkürlerini sunmuş ve güzel bir kış geçirmişler.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.