Felsefeye neden ihtiyaç duyarız

Sizlere bu yazımızda felsefeye neden ihtiyaç duyarız bu konuyla ilgili görüşlerimizi bildireceğiz.

Felsefeye insan neden ihtiyaç duyar. Evrende olup bitene anlam verebilmek ve değerlendirmek ister. Felsefe zaten olanı olduğu gibi kabul etmez, sorgular. Örneğin iyi insan kime denir sorusuna milyonlarca farklı cevap veren filozoflar vardır. Çünkü herkesin fikri farklıdır.

Felsefe kişinin yaşamına anlam katar. Hayatın güzelliklerini ve çirkin yönlerini ortaya koyar. Ayrıca maddi zenginlikler kişiyi kimi zaman mutlu etmez. Evler, arabalar çok anlamsız gelir. İşte tam da bu sırada felsefeye ihtiyaç vardır. Çünkü sorguladıkça haz duyar, entelektüel bir keyif alır.

Felsefe kişiye ayrıca bilgi sahibi olmasını da sağlar. Hiç bilmediği bir konu hakkında felsefe yaparken geçmiş felsefi birikimlerinden faydalanarak bilgi sahibi olabilir.

Gündelik hayatta karşılaştığımız sorunları felsefe aracılığıyla çözümleyebiliriz. Örneğin; gündelik bilgi örneklerinden mide bulantısına nane limon çayının iyi geldiğini söylemiş olmak bir felsefe yapmaktır.

Bir başka örnek de gündelik hayatımızı kolaylaştıran alet ve ürünlerin kullanımı ile ilgili bilgilerde yine felsefenin ürünü olan teknik bilgiden yararlanırız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.