Fizyolojik serum nasıl ve hangi maddelerden hazırlanır?

Bu gün sizlere Fizyolojik serum nasıl ve hangi maddelerden hazırlancağı hakkkında pratik bilgiler vermeye çalışacağız. Bu vereceğimiz bilgiler bir gün zamanı geldiğinde işinize yarayacak bilgilerden olabilir.

Halk arasında tuzlu su olarak da bilinen serum fizyolojik, % 0,9′ luk izotonik sodyum klorür (NaCl) çözeltisidir. Özellikle geniz akıntısı giderici özelliği nedeniyle genel olarak bebek ve çocuklarda öksürük, nezle, burun tıkanıklığı ve soğuk algınlığı gibi durumlarda kullanılmaktadır.

Ayrıca mukoza kurumaları ve diyabet komasında de oldukça etkili olan serum fizyolojik göz yaşının yetersiz olduğu durumlarda da kullanılabilmektedir.

Eczanelerde damla, sprey ve yıkama solüsyonları şeklinde bulunan bu fizyolojik serum evde de basit bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Bunun için yapmanız gereken tek şey kaynamış bir suyu soğuduktan sonra 1 litre içme suyuna 1 tatlı kaşığı deniz tuzu eklenerek iyice karıştırılması yeterlidir. Görüldüğü gibi fizyolojik serum bu şekilde oldukça basit bir şekilde hazırlanabilmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.