Florans naytingel in bize yaptığı hizmetler?

Florans Naytingel bugünkü hemşirelik mesleğinin kurucusudur. Florans Naytingel sayesinde bugün hemşirelik gibi bir hizmet sağlanmış olup hasta tedavileri sağlanmaktadır. Ayrıca bu bayan hastahane yöneticiliği yaparak düzenli ve sistemli bir sağlık hizmetinin nasıl yapılacağını insanlığa öğretmiş oldu.

Tıp sektörünün gelişimine önemli katkıları olan Florans Naytingel 12 Mayıs 1820 yılında dünyaya gelmiş ve daha gençlik yıllarında hastahanelerde hastaların iyi bakılmadığını farketmiştir. Bu nedenle ailesine söyleyerek hasta bakıcı yani hemşire olmak istediğini dile getirmiştir. Ailesi karşı çıksa da evden ayrılarak bu mesleğe başlar. Devlet bakanlıklarına bu mesleğin yerine düzgün getirilmediği konusunda mektuplar yazsa da durumu onlara kabul ettiremez.

florence nightingale

Hemşirelik mesleğinin ilk kurucusu


Kırım Savaşı esnasında Selimiye kışlasında İngiliz askerlerinin bakımlarını yaparak büyük hizmetler yapmıştır. Hatta kendi adını taşıyan bir hemşire okulu bile kurmuştur. 1910 yılında hayata gözlerini yumsada İstanbulda kurulan Yüksek Hemşirelik Okuluna onun adı verilmiştir. Bu okul günümüzde hastahane olarak hizmet vermektedir.

1-Hemşirelik mesleğinin gelişmesini sağladı
2-Kırım savaşı sırasında İngiliz askerlerin bakımlarını sağladı.
3-Açtığı hemşirelik okulu ile mesleğin standartlarını belirledi.

Kısacası Florans Naytingel hemşirelik mesleğinin gelişmesi ve sağlık hizmetlerinin iyileşmesi için insanlığa büyük hizmetler yapmıştır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.