fok balığı dünyaya gelmeden önce yavrusu nerede gelişir dünyaya geldikten sonra neyle beslenir

Fok balıkları dünyaya gelmeden önce anne rahminde anne üzerindeki besinler ile beslenirler. Anne rahminde gelişen fok balıkları dünyaya geldikten sonra üç ay boyunca anne sütü ile beslenirler. Daha sonra denizlere açılan bu balıklar öncelikle küçük balıklar daha sonraki dönemlerde iri balık ve penguenlerle beslenirler.

Anne fok balığı kar altına yaptığı yuva içerisine girerek kendisine hava alacak bir delik açar. Doğuma kadar yuvasında kalan ve vücudundaki yağları yakarak beslenen anne fok aynı şekilde yavrusunu da besler. Doğumdan sonra yavru 65 cm boylarında ve beyaz tüylerle kaplı haldedir. 3 hafta sonra bu beyaz tüylerin yerini gri kısa tüyler alarak su geçirmez kürküne sahip olur. 3 ay boyunca annesinden %50 yağlı sütü emerek onu soğuktan koruyacak yağ katmanına sahip olurlar.

Foklar denizde 400 metre derinliğe dalıp 20-25 dakika su altında kalabilirler. Akciğer solunumu yapan bu canlılar oldukça evcil canlılardır. Onların nesli katil balinalar, kutup ayıları, avcılar nedeniyle tükenme noktasına gelmiştir.

fok balığı

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.