Fosfor nedir ne işe yarar

Bu günkü yazımızda fosforun ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nelerde fosforun bulunduğunu anlatmaya çalışacağız.

Fosfor: Vücudumuz için hayati önem taşıyan inorganik maddeler şeklinde tanımlanan minerallerden biridir. Kalsiyumdan sonra vücudumuzda en fazla bulunan mineraldir. Hücrelerimizin tamamında bulunarak kimyasal reaksiyonların gerçekleşmesini sağlamaktadır. Fosfor vücudumuzda en çok kemik ve dişlerimizde bulunur. Fosforun kemiklerden sonra en çok bulunduğu yer kan hücreleridir.

Fosfor ne işe yarar sorusunun cevabı ise Hücrelerdeki enerji döngüsünün sağlanmasında, hücrelerin onarımında, kemik ve dişlerin oluşumunda, beynin çalışmasında ve zihinsel yorgunlukların yok olmasında, sinir uyarılarının iletilmesinde, fiziksel performansın artırılmasında, kalp ve böbreklerin düzenli çalışmasına, hormon üretiminin uyarılmasında oldukça etkili bir mineraldir.

indir

Fosfor eksikliğinde karşımıza ne gibi sorunlar çıkabilir şimdi bunu cevabına bakalım. Kemiklerin güçsüzleşmesi, kemik ağrıları, kasların zayıflaması, eklem iltihapları, diş kaybı, cilt problemleri, büyüme geriliği, iştahsızlık, kilo kaybı, gerginlik, kalple ilgili sorunlar, sinirsel rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.

Fosfor hangi besinlerde bulunur? Bu sorunun cevabı ise peynir, süt, yumurta, böbrek, balık, sarımsak, mercimek, badem, fıstık gibi besinlerde fosfor bulunmaktadır. Vücudumuzun günlük ortalama 800-1400 mg arasında fosfora ihtiyacı vardır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.