Fosil yakıt nedir? yararları ve zararları nelerdir?

Bu yazımızda Fosil yakıt nedir? yararları ve zararları nelerdir bunları anlatmaya çalışacağız. Fosil yakıtlar, çürümüş olan tarih öncesi bitki ve hayvanlardan milyonlarca yılda oluşmuş, kömür, petrol ve doğalgaz gibi yakıtlara verilen addır. Fosil yakıtlar kesinlikle yenilenebilir kaynaklar değillerdir.

Fosil yakıtların kullanılmasıyla birlikte karbondioksit gazı biçiminde karbon açığa çıkmasına neden oluyor. Karbondioksit ise iklim değişikliği yaratan insan etkinliklerinin yaymış olduğu en önemli sera gazıdır.

Son yıllarda özellikle kuraklıklar, seller ve rekor kıran sıcaklıklar yüzünden mercanların ağarması ve kutupların erimesi gibi iklim değişikliği etkilerini tüm dünyada görülmeye başlanmıştır.

Tüm bu olanları engellemek amacıyla en kısa sürede yenilenebilir enerji kaynakları yatırımlarına geçerek, acilen karbondioksit yayılımını azaltmaya ve fosil yakıtlardan vazgeçmeye yönelik çalışmalar başlatmak zorundayız.

Aksi takdirde dünyaya vermiş olduğumuz zarar her geçen gün katlanarak sonucu kötüye götürmektedir. Sürdürülebilir bir geleceğe giden en güzel ve en basit yol, güneş kaynaklı enerjilere dayalı bir ekonomiye geçiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.