Futbol oyun kuralları

Son yıllarda oldukça popüler sporlar arsında yer alan Futbol’ u sizler için araştırdık. Ve ilk olarak futbol oyun kurallarını incelemeye aldık.

Futbol oyun kuralları dünyada FİFA olarak bilinen Uluslar arası futbol federasyon birliği tarafından belirlenmektedir. Futbol da temel olarak 11 er kişiden oluşan 2 takım ve bu takımların yedek kulübesinde 7 kişi bulunur. Bunlardan en fazla 3 tanesi oyuna sonradan dahil olabilir.

Futbol saha içerisinde 1 orta hekem ve 2 de yan hakem ve kenarda duran 4. hakem olmak üzere 4 hakem tarafından yönetilen bir oyundu. Fakat hakem sayısı fifanın aldığı kararla bu yıldan itibaren 1 orta hakem 2 yan hakem 2 kale arkası hakemi ve 4. hakem olmak üzere bu sayı 6 ya çıkartılmıştır. Maçların süreleri 45 er dakikadan oluşan 2 devreden ibarettir. Ve devre arlarında verilen mola süresi en fazla 15 dakikadır.

Saha ebatlarına gelince kale direkleri 2,44 mt eni ve 7,32 mt boyundadır. Maçın oynandığı saha en az 45 mt en ve en fazla 90 metre uzunluğunda olmalıdır. Uluslar arası müsabakalarda bu rakamlar 64-75 en ve 100-110 mt boyunda olmalıdır. Maçlarda kullanılan top 410-450 gram ağırlığında ve çevreside 68-70 cm civarında olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.