Gazetecilik Haftası 2 Kıtalık Şiirler

Gazetecilik haftasında okuyabileceğiniz ezberlemesi kolay iki kıtalık gazeteci konulu şiirleri bu sayfada bulabilirsiniz. Zorlu şartlarda basın görevini yürüten sevgili gazetecilerin şiirleri bu sayfada

Gazeteci gardaş

Memleket gidiyor kapan kapana
Karanın içinde akları da yaz
Masum insanları satan satana
Gazeteci gardaş, pakları da yaz

Pareye dönüşen kurak tabakta
Aş pişmiyor artık yoksul mutfakta
Yürekler çatlamış, halkım kurakta
Gazeteci gardaş, bunları da yaz

GAZETECİ

Gazeteci cesurdur,fedakardır
İnançla,azimle işini yapar
Gazeteci,objektifdir
Haberini sağlam kaynaklara dayandırır
Gazeteci,araştırmacıdır
İnce eleyip sık dokur
Gazeteci,kültürlüdür
Asla! asparagas haber yapmaz
Görevini kötüye kullanmaz

Gazeteciler ve Basın Bayramı Haftası 24 Temmuz

Her yıl ülkemizde 24 temmuzun olduğu hafta gazetecilik haftası olarak kutlanmaktadır. 24 Temmuz 1908 yılında gazetelere uygulanan sansürün kaldırılması ve ifade özgürlüğünün bir nebze sağlanması nedeniyle bugün Gazeteciler ve Basın Bayramı Haftası olarak kutlanır.

Gazeteler gündelik bilgi edinilmesi ve bu bilgilerin saklanması adına önemli yazılı araçlardır. Günümüzde birçok gazete kuruluşu vardır. İnsanlar beğendikleri yazarlar ve haberlere göre gazate tercihleri yapabilir.

Artık hayatımızdan yavaşça uzaklaşan ve kısa zaman sonra yok olacaklarını düşündüğüm gazateler raflardan birbir iniyor. Bunun nedeni tabi ki gelişen teknoloji. Dijital gazeteler telefon uygulamaları ve internet sayesinde kullanıcılara erişiyor.

1900’lü yıllarda hatta sonlarına doğru gazetelerin okunma oranı çok yüksekti. Ancak insanların interneti keşfetmeleri ve ondan yararlanmaları gazete kullanımını çok az seviyelere kadar indirdi. Öyle ki artık cafeler, kıraathaneler gibi alanlarda gazeteleri görebiliyoruz.

gazete örneği

Geçmişte yaşayan insanların gazete okuma alışkanlıkları daha fazlaydı. Bu nedenle her sabah insanların evlerine özel postalar ile gazeteler ulaştırılırdı. Hatta birçok insan önemli günlere ait gazeteleri koleksiyon yaparak saklamışlar ve bunları müzelere bağışlamışlardır.

Belki de bu yazımı yıllar sonra okuyacak olan bir birey gazete nedir sorusunu arayacaktır.

Gazete ile ilgili şiirler umarım işinize yarar.

(2) Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.