Gaziantep yöresel yemekleri

Yemek denilince aklımıza gelen ilk şehirlerin başında Gaziantep gelmelidir. Şehir birbirinden güzel yöresel yemekleriyle her damak tadına uygun eşsiz güzellikte tatlara sahiptir. Bu gün sizler için Gaziantep’ in yöresel yemeklerini tanıtmaya çalıştık.

Yoğurtlu patates: Özellikle kış aylarında yenmesi gereken hem içimizi ısıtan hemde karnımızı doyuran bir yemektir.

Patlıcan doğrama: Genel olarak kış aylarında özlediğimiz bir tat olan bu yemek yaz gelsede yapsak dediğimiz yemeklerdendir.

Ali nazik: Bu yemek yöreden yöreye farklılıklar gösterebilen patlıcan seven kişilerin bir numaralı tercihi olan yemeklerden bir tanesidir.

Muhammara: Genel olarak meze olarak sunulan bu lezzete Antep mutfağında rastlamamız mümkündür.

Öcce: Görünüşü ve tadı itibariyle mücver olarak bildiğimiz yemeğe çok benzemektedir fakat içinde kabak ve dere otu bulunmamaktadır. İstenildiğinde sıcak yada soğuk meze olarak sunulabilir.
Daha bir çok lezzeti Antep mutfaklarında bulabiliriz. Bunlardan bazıları domates tavası, kabak musakka, borani, incik pilavı ve aklınıza gelebilecek her türlü dürüm çeşitleri. Gaziantep’e gittiğinizde canınız ekmek arası bir şeyler çektiğine zor bulabilirsiniz. Genel olarak lavaş dürümün içerisine aklınıza gelebilecek birçok şeyi dürüm olarak yiyebilirsiniz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.