Geçmişte ve günümüzde yapılan evler arasındaki farklar

Geçmişte yapılan evler ile günümüzde yapılan evler arasında birçok fark bulunuyor. Eski evlerin yapısında kullanılan malzemeler artık yerini daha dayanıklı ve kullanılabilir malzemelere bırakmış durumdadır. Şimdi bu farkların neler olduğunu inceleyelim.

Geçmişte yapılan evler
Geçmişte yapılan evlerde toprak ve kerpiç kullanılıyordu. Evler çeşitli ağaç türlerinden elde edilen ağaç kalaslarının yardımıyla, kerpiçlerin bir araya gelmesi ile oluşturulurdu. Evlerin çatıları kiremitten yapılırdı. Genel olarak evlerde kiremit, kerpiç tuğla ve ağaçlar kullanılırdı. Pencereleri ise ağaçtan olurdu.
atatürkün evi
Günümüzde yapılan evler
Günümüzde evlerin yapımında beton ve tuğla kullanılmaktadır. Evlerin beton yapısı içinde demir çubuklar yer alır. Günümüz evlerinin çatısı ise genellikle çelik çatıdan yapılır. Bu evlerde pencereler ise pimapen şeklinde oluşturulur.

Evler arasındaki farklar

Geçmiş ve günümüz evleri arasında çok büyük farklılıklar yer almaktadır. Eski evlerin genellikle tek ya da iki kat olduğu söylenebilir. Günümüz evleri ise çok katlıdır. Eski evlerin bahçeleri olurken günümüzde ne yazıkki bu alanlar yoktur. Yapılarında kullanılan malzemelerde farklılıklar göstermektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.