Geçmişten günümüze cumhurbaşkanlarımız

Bu yazımızda geçmişten günümüze gelen cumhurbaşkanlarımızı paylaşacağız.

Mustafa Kemal Atatürk
Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Türk siyasetçi ve devlet adamı olan Mustafa Kemal Atatürk Türkiye’nin 2 mareşalinden biridir.1923’ten 1938’e kadar 4 kere arka arkaya cumhurbaşkanı olarak görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

İsmet İnönü
Cumhuriyetin ilanından sonraki Türkiye’nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı olan, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçidir.

Celal Bayar
Çok partili siyasî yaşamın başlaması üzerine 1946 yılında Adnan Menderes, Fuat Köprülü ve Refik Koraltan ile birlikte Demokrat Parti’yi kurdu ve başkanlığa getirildi. Partisinin 1950 seçimlerini kazanmasından sonra 22 Mayıs 1950’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce Türkiye’nin üçüncü cumhurbaşkanı seçildi.

Cemal Gürsel
1961 Anayasası’nın hazırlanmasında önemli rol oynayan Cemal Gürsel halkoyuna sunulan ve kabul edilen bu Anayasa gereğince 10 Ekim 1961’de yapılan seçimlerden sonra oluşturulan Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin dördüncü cumhurbaşkanı seçildi.

Cevdet Sunay
Türk asker ve devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin beşinci cumhurbaşkanı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 12. Genelkurmay Başkanıdır.

Fahri Korutürk
Türk asker, diplomat ve devlet adamı olan Fahri Korutürk Türkiye Cumhuriyeti’nin 6. cumhurbaşkanı.

Kenan Evren
7 Kasım 1982 tarihinde halk oyuna sunulan ve kabul olunan Anayasa ile, Türkiye’nin 7. Cumhurbaşkanı olarak göreve başladı. 9 Kasım 1989 tarihinde, görev süresini tamamlayarak Cumhurbaşkanlığı’ndan ayrıldı.

Turgut Özal
31 Ekim 1989′da TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin 8.Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Süleyman Demirel
8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın görev süresini tamamlayamadan vefatından sonra 16 Mayıs 1993 tarihinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı olarak seçilmiştir.

Ahmet Necdet Sezer
Türkiye Cumhuriyeti’nin on beşinci Anayasa Mahkemesi başkanı ve onuncu Cumhurbaşkanıdır.

Abdullah Gül
Türkiye’nin 11. cumhurbaşkanıdır.

Recep Tayyip Erdoğan

Ülkemizin 12. Cumhurbaşkanıdır ve hale bu görevi sürdürmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.