geçmişten günümüze haberleşme teknikleri

Geçmişte insanlar haberleşmek için farklı teknikler kullanıyordu. Günümüzde oldukça ilerlemiş teknoloji sayesinde haberleşme artık çok kolay ve hızlı bir hal aldı. Bu yazımızda geçmişten günümüze haberleşme tekniklerini inceleyeceğiz. Geçmişte insanlar haberleşmek için ilk olarak uzun mesafelerde ateş ve dumandan yararlanarak haberleştiler. Bu haberleşme tekniğinde iletilen mesajlar kısa ve net iken geniş çaplı bir iletişim sağlanamıyordu.

Daha sonra ışığı keşfeden insanoğlu haberleşmek için mors alfabesini kullanmaya başladı. Işığı yakıp söndürerek harfleri bildiren ve kelimeler oluşturan insanlar bu şekilde iletişim kurmaya başladılar. Tabiki yakın mesafeden haberleşmek adına ağaçlara, kayalara yazdıkları semboller ve resimlerle iletişim kurdular.
haberleşme
Zaman ilerledikçe haberleşme teknikleri gelişti. Telgrafı kullanmaya başlayan insanlar mesajlarını artık çok daha hızlı bir şekilde iletmeyi başardılar. Kullanılan telgraflar yine mors alfabesini kullanarak çalışıyordu. Zaman ilerledikçe telgraf için kullanılan ağ şebekesinde telefon kullanılmaya başlandı. Çokta eski olmayan bu yöntem halen günümüzde kullanılmaktadır.

Telefonun icadı büyük bir devrim oldu. Haberleşmenin temeli artık telefon üzerine atıldı. Telefon hatları sayesinde internet, yayın yapan televizyonlar günümüz haberleşme tekniklerinin temeli oldular. İlerleyen teknolojiyle birlikte insanoğlu cep telefonları, internet, televizyon sayesinde artık saniyelik ve canlı olarak haberleşmektedir. Öyle ki artık karşımızdaki kişiyle görüntülü konuşma bile yapabiliyoruz.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.