Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçları nelerdir?

1.Geçmişten günümüze kullanılan aydınlatma araçları nelerdir? Bunları aşağıda verilen film şeridi üzerine yazalım.

İnsanlar geçmişten bugüne kadar farklı aydınlatma araçları kullanmıştır. Hepsinin ortak amacı karanlık bir ortamı gözle görülebilir hale getirmektir. Bunun için ilkel yöntemlerden modern aydınlatma araçlarına kadar çeşitli araç gereçler kullanmışlardır. Bunlardan en bilindikleri;

  • Ateş
  • Meşale
  • Mum
  • Fener
  • Lamba’dır.

2.Aşağıdaki soruları yanıtlayarak cevaplarımızı defterimize yazalım.

a.Aydınlatma araçlarının yaşamımızdaki önemi nedir?

Tarih boyunca insanlık için aydınlatma araçları önemli bir rol oynamıştır. Günün her saatini verimli kullanmak için aydınlatma oldukça önemlidir. Ortamı aydınlatarak geceleri de etkin bir şekilde hayatımızı sürdürmekteyiz. Eğer bu keşifleri yapmamış olsaydık sadece gündüzleri sosyal hayatımızı sürdürür ve geceleri barınarak yaşam sürerdik. Aydınlatma araçları sayesinde sosyal hayatımıza devam ettiğimiz gibi üretim, tüketim gibi faaliyetleri de yerine getirmekteyiz.

İnsanların günü en verimli şekilde kullanması aydınlatma araçlarının yaşamımızdaki önemidir.

eskiden aydınlatma

İlk çağ dönemlerinde insanlar aydınlatma aracı olarak ateşi kullandılar.

b.Geçmişte kullanılan aydınlatma araçları ile günümüzde kullandığımız aydınlatma araçları arasında nasıl farklar vardır? Karşılaştıralım.

Eski aydınlatma araçlarının ortak noktası zamanla tükenip işlevini yerine getirememesidir. Ancak günümüzde kullandığımız aydınlatma araçları enerjimiz var oldukça işimizi görebilmektedir. Geçmişte insanlar meşale, ateş ve mum gibi aydınlatma araçlarını kullanırlardı. Bu araçlar zamanla tükenip insanların karanlıkta kalmasına neden olurdu. Günümüzde ise lambalar, fenerler elektrik var oldukça bizlerin aydınlanmasını sağlamaktadır.

c.Teknolojinin aydınlatma araçlarının gelişimine katkısı nedir?

Gelişen teknoloji ile birlikte aydınlatma araçlarında değişimler görüldü. Yapılan araştırmalar ve bilimsel bulgular ile birlikte teknolojinin tüm olanaklarından insanlar yararlandı ve yararlanmaya devam ediyor. Aydınlatma araçlarının en büyük gelişimi ise daha az enerji tüketilerek aydınlatma yapılabilmesi ve bu aydınlatmanın istediğimiz yere ulaştırılması, dilediğimiz süre boyunca yapılabilmesi olmuştur.

Artık geçmişteki gibi elimizde fenerler ile sokaklarda gezmiyoruz. Caddeler, mahalleler yapılan aydınlatma ile insanların sosyal hayatlarını sürdürebileceği bir hal aldı. Küçük ampuller ile çok iyi ışıklar elde edebiliyoruz. Teknolojik imkanlar ile istenilen her alana, ihtiyaç duyulan bölgelere aydınlatma sistemleri kurulabiliyor. Gelişen teknoloji bizlere güneş enerjisi, çeşitli madenler ile enerji elde edilerek aydınlatma imkanı bile sunuyor.

Teknolojinin aydınlatma araçlarının gelişimine katkısını özetleyecek olursak; daha az maliyetlerle istenilen her alanda düşük enerji tüketimli aydınlatma yapılabiliyor olmasıdır.

3. Aşağıda verilen resmi inceleyerek soruları yanıtlayalım.

aydınlatma

Çalışma masasındaki öğrenci sadece masa başındaki ışığı aydınlatma için kullanmalıdır.

a.Resimdeki ortamda aydınlatma uygun mudur? Neden?

Bu ortamda gereksiz yere aydınlatma yapılıyor. Gündüz olması nedeniyle tüm ışıklar boş yere yakılmış. Çocuğun odası güneş almıyor diye düşünecek olursak cam kenarı ve koltukların yanındaki lambalar söndürülmelidir.

b.Bu ortamda siz olsaydınız, uygun aydınlatma için neler yapardınız?

Odamın düzenini değiştirirdim. Çalışma masamı pencere önüne alarak gün ışığından yararlanmayı sağlardım. Böylece gündüzleri hiçbir zaman aydınlatma araçlarını kullanmazdım.

c.Ortamları uygun şekilde aydınlatmanın göz sağlığı açısından önemi nedir? Açıklayalım

Yetersiz aydınlatma veya aşırı ışık kullanımı göz sağlımızı kötü yönde etkiler. Çeşitli göz hastalıklarının oluşmasına neden olur. Bu nedenle yeterli ve sağlıklı bir aydınlatmadan yararlanmalıyız.

4. Aydınlatma araçlarının tasarruflu kullanımının ülke ve aile ekonomisi bakımından önemi ile ilgili düşüncelerimizi aşağıdaki boşluğa yazalım.

Tasarruflu aydınlatma sistemlerini kullanarak enerjiden ve dolayısıyla ödediğimiz paradan tasarruf edebiliriz. Gelişen teknoloji ile elde edilen aydınlatma araçları ülkemizin ve ailemizin daha az para ödemesini sağlar.

5.Aşağıdaki fotoğraflarda ışık kirliliğine neden olan durumları belirleyelim. Işık kirliliğinin doğal hayata ve gök cisimlerinin gözlenmesine olan olumsuz etkilerini açıklayalım.

fazla aydınlatma

Resimde görülen alanlar gereğinden fazla aydınlatılmış.

Resimde gördüğümüz kadarıyla ortamların çok fazla aydınlatıldığını fark ediyorum. Bu alanlarda bu kadar aydınlatmaya ihtiyaç yoktur. Birinci resimde yapılan aydınlatma nedeniyle gökyüzündeki yıldızlar bile görülemiyor. İkinci resimde ise caddede trafik olmamasına rağmen yüksek miktarda ışık bulunuyor.

Bu ortamlarda ışık kirliliğini azaltmak için alınabilecek önlemleri belirtelim.

Daha az miktarda ışık kaynağı kullanarak bu alanların yeterli miktarda aydınlatılması sağlanabilir. Böylece hem doğal hayatı hemde gökyüzünü koruyabiliriz.

1 Yorum

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.