Geçmişten Günümüze

  1. Yandaki resimde neler gördüğünüzü açıklayınız
  2. Resimler, hangi olayları hatırlatıyor?
  3. Milli bayramlar nasıl ortaya çıkmıştır? Niçin kutlanır?
  4. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı hangi tarihi olayla ilişkilidir?
  5. Aile büyüklerinizden eskiden milli bayramların nasıl kutlandığını öğreniniz.
  6. Milli bayramlarda kutlamalara katılıyor musunuz? Bu sizi heyecanlandırıyor mu? Bunun nedeni vatanseverlik olabilir mi?
  7. Milli bayram günleri bizim için neden önemlidir?
  8. Milli bayramları kutlamak ve bayramlara katılmak niçin önemlidir? Bayram kutlamalarına katılınca neler hissediyorsunuz?

 

Yandaki resimde neler gördüğünüzü açıklayınız. Bu görüntüyle nerelerde karşılaşabileceğinizi söyleyiniz.

Gördüğümüz resimde ellerinde bayraklar ile çocuklar yürüyüş yapıyorlar. Ayrıca binaların üzerine de Türk bayrakları da asılmış durumda. Anladığım kadarıyla milli bayram kutlaması yapıyorlar. Bu görüntüyü ancak milli törenlerde ve kutlamalarda görmemiz mümkündür.

Resimler, hangi olayları hatırlatıyor? Bu olayları, kutladığımız hangi özel günlerle ilişkilendirebilirsiniz? Neden?

Bu resimlerden ilki bana Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsuna çıkışını hatırlatıyor. Çünkü bu resimde Atatürk ve gemiye yer verilmiş. Resim üzerinde de 1919 yazması akıllara hemen Gençlik ve Spor bayramını getiriyor. Bu nedenle 19 Mayıs bayramı ile ilişkilendirdim.

İkinci resim ise bizim ilk meclis binamız. Ve resim üzerinde yer alan 1920 yazısı meclisin açılışını simgeliyor. Çünkü 23 Nisan 1920 yılında Türkiye Büyük millet meclisi açıldı. Bizde bunu her yıl Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramı olarak kutluyoruz.

Üçüncü resim ise millet vekilleri ve Atatürk’ü gösteriyor. Üzerindeki tarih ise 1923 bu da akıllara hemen 29 Ekim 1923 Cumhuriyetin ilanını getiriyor. Her yıl okullarda çeşitli etkinliklerle cumhuriyeti kutlarız.

Milli bayramlar nasıl ortaya çıkmıştır? Niçin kutlanır?

Milli Bayramlar Türk milletinin geleceğini etkileyen ve bizi modern toplumlar seviyesine çıkaran, tarihimiz ve bugünümüz için önemli günlerin gelecek yıllarda da hatırlanması için ortaya çıkmıştır. Gelecek nesillere bu günleri anlatmak yapılanların önemini göstermek ve bizlerinde aynı duyguları yaşamasını sağlamak için milli bayramlar kutlanır.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramı hangi tarihi olayla ilişkilidir? Bu olayın Kurtuluş Savaşımızdaki önemini açıklayınız

Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı her yıl 19 Mayıs tarihinde ülkemizde çeşitli etkinlikler ile kutlanmaktadır. Bu bayram Atatürk’ün Kurtuluş mücadelesini başlatmak için Samsun’a gitmesi ve burada çalışmalarına başlaması nedeniyle 19 Mayısta kutlanır. Çünkü Atatürk 19 Mayıs tarihinde Samsuna ayak basmıştır.

İşgal altındaki ülkemizin kurtuluş mücadelesinin bu tarih ile başladığını düşünürsek bu bayramın önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır.

Aile büyüklerinizden eskiden milli bayramların nasıl kutlandığını öğreniniz

Geçmişte milli bayramların nasıl kutlandığı konusunda babamdan bilgi aldım. Onun anlattıklarına göre milli bayramlar okuduğu okulda yapılan etkinlikler ile kutlanırmış. Her okul kendi bünyesinde şiirle okur, günün anlam ve önemini anlatan konuşmalar yaparmış. Ayrıca babamlar okulca köy meydanına yürüyüş yapar burada köy meydanında halkla birlikte İstiklal Marşını okurlarmış. Daha sonra okula halk ile birlikte gider tören yapılırmış.

Milli bayramlarda kutlamalara katılıyor musunuz? Bu sizi heyecanlandırıyor mu? Bunun nedeni vatanseverlik olabilir mi?

Elbetteki milli bayram kutlamalarına katılıyorum. Bu katılım genellikle okulda yapmış törenler ile gerçekleşiyor. Okulda yaptığımız program dahilinde Milli Bayramları kutluyoruz. Eğer okulda bir program yoksa anne ve babam ile birlikte belediyenin düzenlediği etkinliğe katılıyoruz.

Bu katılım beni çok heyecanlandırıyor. Milli duygularım en üst seviyeye çıkıyor. Geçmişte ülkemizin kurtuluşu için mücadele edenleri ve bizim bugünlere gelmemizi sağlayanları çok daha iyi anlıyorum. Doğal olarak bu düşüncelerin hepsi vatanseverlikle ilgilidir.

Milli bayram günleri bizim için neden önemlidir?

Geçmişimizi hatırlamak ve o günleri yaşayan kişileri anlamak için milli bayram günleri çok önemlidir. Bu günlerde geçmişte verilen mücadeleleri anlayarak bugünlerin kıymetini anlarız. Ayrıca eskiden yaşadığımız bu kötü günlerin her zaman başımıza gelebileceğini ve nasıl davranmamız gerektiğini öğreniriz. Çünkü bizler kahraman bir neslin torunlarıyız. Bu nedenle milli bayram günleri bizler için çok önemlidir.

Milli bayramları kutlamak ve bayramlara katılmak niçin önemlidir? Bayram kutlamalarına katılınca neler hissediyorsunuz?

Milli bayram kutlamalarına katılmak ve bu bayramları kutlamak aslında birer vatandaşlık görevidir. Çünkü bu bayramları kutlarsak bu vatanın değerini çok daha iyi anlarız. Büyüklerimizin bizim bugünleri görebilmemiz için verdiği büyük mücadeleyi ancak bu bayramlar sayesinde öğrenebiliriz. Bu nedenle her bilinçli birey bu bayramları kutlamalı ve bayramlara katılmalıdır.

Bayram kutlamalarına katılan herkes gibi bende heyecanlanıyorum ve geçmişimizle gurur duyuyorum. Büyüklerimiz bizler için büyük bir mücadele vermişler.

Bu ödevi yapan arkadaşlar sonraki ödevleri olan Dün, Bugün Yarın etkinliği Benim Fikrim teması çözümlerine buradan ulaşabilirler. Benim Fikrim Bir önceki ödevleri olan Bayrağımız teması sorularına ise buradan ulaşabilirler. Bayrağımız

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.