Gelecek gençlerin gençler ise öğretmenin eseridir lafının anlamı

Bu günkü yazımızda, gelecek gençlerin gençler ise öğretmenin eseridir lafının anlamını açıklayan bir yazıyı sizlerle paylaşacağız.

Bugünün küçükleri yarın büyükleri olacaktır. Böylece bugün küçük çocuk olanlar gelecekte gençler olarak bu ülkeye hizmet eden insanlar olarak karşımıza çıkacaktır.

Gençleri iyi huylu, terbiyeli düzgün bir kişiliğe sahip olmasını sağlayan ise öğretmenlerdir. Çünkü çocuklar öğretmenlerin elinde büyür ve kendini yetiştirme olanağı bulur.

Öğretmen çocuklarına iyi ve doğru olan bilgileri paylaşır bunları öğretirse elbette geleceğin gençleri de bu doğrultuda ilerleyen kişiler olacaktır. Fakat öğretmen kalitesiz, nitelikleri olmayan bir öğretmen ise öğrencilerine öğretebileceği bir şey doğal olarak yoktur. Bu yüzden de geleceğin gençleri olacak olan bu öğrencilerin de ülkenin refahı ve huzuru için verebilecekleri bir şey yoktur.

Sonuç olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün söylemiş olduğu bu sözden çıkarılabilecek en doğru sonuç, gelecek öğretmenlerin eseridir. Çünkü öğretme ve eğitme görevi onlara aittir. İyi bir gelecek ve düzgün yetişmiş bir gelecek için öğretmenlerimize bu konuda büyük görevler düşmektedir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.