Gelecek yüzyılda suyun petrolden daha çok önem kazanacak olmasının nedenleri

Gelecek yüzyıllarda suyun petrolden daha çok önem kazanacağı kaçınılmaz bir gerçektir. Günümüzde petrol çok değerli bir konumda olsa da ilerleyen dönemde suyun çok daha değer kazanacağı bir gerçektir. Çünkü günümüzde içme suları, yer altı suları ve doğal kaynak suları hızla kirlenmektedir. Ülkemiz yeraltı ve içme suyu bakımından oldukça zengin bir konumda olsa da gelişen sanayi, artan nüfus ve atık maddelerin doğaya karışması suyun geleceğini tehlikeye atmaktadır.

Gelecek yüzyılda su bugünün aynı altın ve petrolü kadar değerli olacaktır. Çünkü su tüm canlılar için temel ihtiyaçtır. Yaşam kaynağı olan su tüm canlılar için gerekli olduğu için önümüzde su için büyük mücadeleler verileceği bir gerçektir. Zaten değişen iklim koşulları ile dünyanın doğal şartları hızla değişmektedir. Bir çok toprak kuraklık çekerken birçok bölge ise aşırı yağış almaktadır. Bu durumda kurak bölgelerde yaşayan kişilerin su ihtiyaçlarını karşılaması oldukça güç olur.

Su ihtiyacı dolayısıyla bugün dünyamızda petrol için yapılan savaşlar gelecek yüzyıllarda su için yaşamak için yapılacaktır. Bunu istesekte istemesekte kaçınılmaz bir gerçek bu.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.