Gelecekte para ve kredi kartı yerine alışverişte neler kullanılabilir?

Teknoloji her geçen gün daha çok ilerliyor ve geçmişte hayal edemediklerimizi bugün görme şansına sahibiz. Acaba gelecekte bizi ne gibi yenilikler bekliyor çok merak ediyorum. Öğretmenimizde bu konu ile ilgili bir soru sordu. Gelecekte para ve kredi kartı yerine alışverişte neler kullanılabilir?

Aslında ilk duyduğumda aklıma hiçbir fikir gelmedi. Ama biraz düşününce telefonlardaki kontör olayı aklıma geldi. İnsanlar çalıştıklarında bu emeklerinin karşılığında para değilde iş yerlerinden kontör alsalar ve bu dünyanın her yerinde geçerli bir birim olsa ödemelerimizi bu şekilde yapabiliriz.

Mesela bir litre süt 2 kontör gibi. Nasıl ki toplu taşıma araçlarında akbil, bu kart gibi kontör sistemiyle çalışan mekanizmalar varsa her iş yerinde bunlar olmalı ve insanlar ödemelerini bu şekilde yapmalılar. Tek yapılması gereken ortak bir kontör sistemi oluşturmak ve bu sistemlerde çalışacak bir alet insanlara dağıtmak. Kart benzeri, akbil benzeri birşey olabilir. Hatırlayanınız vardır belki. Zamana karşı adlı bir filmde insanlara zaman yükleniyor ve aldıkları her şey için para yerine zaman veriyorlar. İşte buna benzer bir sistemle gelecekte para ve kredi kartı kullanımı tarih olabilir.

Düşündüğümde bundan daha iyi bir ödeme yöntemi aklıma gelmedi. Ama bence çokta mantıklı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.