Gelirleriniz giderlerinizi karşılayamayacak durumdaysa size göre bütçeyi denkleştirmek için hangi giderlerde kısıtlama yapılmalıdır?

İnsanların belirli bir gelirleri vardır. Ve bu gelirler ile hayatlarını sürdürmeye çalışırlar. Bazen masraflar arttıkça sahip olunan gelirler de bir yere kadar yetmektedir.

Kimi zaman beklenmedik bir hastalık, ailenin küçüklerinin okul masrafları yada arabanın ummadığınız anda açmış olduğu bir arıza bile o ay ki bütçenizi olumsuz yönde etkileyebilir. Yada hayat standartlarının git gide yukarıya doğru tırmanması da insanın yaşantısını etkileyen faktörlerdendir. İşte böyle durumlarda karşılaşıldığı zaman hangi ihtiyaçlarımızdan vazgeçeriz yada neleri kısıtlarız buna bir göz atalım.

Farz edelim ki aylık gelirlerimiz artık ihtiyaçlarımıza yetmez oldu ne yapabiliriz. İlk akla gelen arabanız varsa arabadan kurtulmak olabilir. Çünkü araba o aileye eklenmiş bir kişi gibidir. Kapının önünde dursa bile aylık ortalama bir gideri vardır. Bunun yanında bakımları harcadığı yakıt ve olmadık zamanlarda çıkardığı arızalarda cabası. Bu masraflardan kurtulduğu anda aile bütçesi biraz olsun rahatlayabilir.

Başka neler yapılabilir bir düşünelim. Ev telefonu varsa kapatılabilir zaten herkeste cep telefonu vardır. Ev telefonu da fuzuli bir masraftır. Yada doğalgaz, elektrik ve su faturaları çok geliyorsa bunları daha akıllıca kullanarak da faturalar düşürülebilir. Bunlar sayabileceğimiz örneklerden sadece bazıları. İnsan kafasına koyduğu her şeyi yapabilir yeterki istesin

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.