Gemiler, tonlarca ağırlıkta oldukları halde yüzer. oysaki geminin üzerinde bir vida söküp denize atsanız batar. bunun nedeni açıklayınız

Denizleri aşan tonlarca ağırlıktaki gemiler üzerine bir o kadar da yük almaktadır. Yük gemileri, yolcu gemileri ve seyahat gemileri tonlarca ağırlıkta olmalarına rağmen deniz üzerinde yüzerler. Ancak bu gemilerden bir vida söküp denize atsak hemen batar. Oldukça ilginç bir durum değil mi? Çocukluğumdan bu güne hep düşünmüşümdür. Bu gemiler nasıl oluyor da su yüzeyinde durup batmıyorlar.

Birçok insan bile yüzmeyi bilmezken gemiler o hırçın dalgalar arasında nasıl yüzebiliyorlar. Yaptığım araştırmalar sonucunda bunun bir basınç yüzey ilişkisi olduğunu öğrendim. Ağır yük taşıyan gemilerin meğer bu yüzden büyüklükleri çok fazlaymış.

Şimdi konu hakkındaki tespitlerimizi başlıklar altında inceleyelim.

Suyla temas eden kısımları geniş ve uzun olan bu gemilere karşı su kaldırma kuvveti uygulamaktadır. Bu nedenle yukarı doğru itilen gemi suda batmadan hareket edebiliyormuş. Olayı şu şekilde anlatabiliriz. Eğer bu gemiler kano kadar dar ve ince yapıda olsaydı o zaman suyun kaldırma kuvveti uygulayacağı alan kısıtlı olacaktı ve bu nedenle gemi batacaktı.

Gemiden söktüğümüz bir vidanın yüzeyinin dar olması nedeniyle attığımız gibi suya battığını görürüz. Eğer vida geniş yuvarlak yüzeyli birşey olsaydı oda suya batmazdı.

Bunu denizde istemeden de olsa fark etmiş olmalısınız. Suyun içinde dik bir şekilde ayakta durduğumuzda hemen dibe batarız. Ama sırt üstü suyun içinde uzandığımızda suyun üzerinde sabit bir şekilde kalırız. Gemilerin suda batmadan kalmaları da aynı bunun gibi birşey.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.