Gemiler tonlarca ağırlıkta olmasına rağmen neden batmaz?

Gemiler tonlarca ağırlıkta olmasına rağmen neden batmaz? Bu sorunun cevabını büyük küçük herkes merak etmektedir. Gemiler tonlarca ağırlığı olmasına rağmen suyun üzerinde durmakta fakat gemiden bir vida bile söküp denize atsanız hemen batmaktadır. Bizde bu konuyu sizler için araştırıp en basit yollardan anlatmaya çalışacağız.

Bir gemi suya indirildiği andan itibaren altında kalan su bir kuvvet ve yoğunluk oluşturur. Yoğunluk kütlenin hacme olan oranına denir. Bu durumda suyun yoğunluğundan ağır olan tüm cisimler batar. Hafif olanlar yüzer ve yoğunluğu eşit olanlar suda dengede kalmaktadır.

 

Gemiler metal yani suyun yoğunluğundan ağır olan maddelerden yapılmışlardır. Fakat öyle tasarlanmışlardır ki aralarında hava boşlukları olacak şekilde bir araya getirilmişlerdir. Yani havanın yoğunluğu neredeyse 0 olduğundan geminin toplam yoğunluğu suyun yoğunluğundan hafif durumdadır ve gemi bu şekilde yüzer.

Eğer gemiye belirli bir yerinden su dolmaya başlarsa suyun yoğunluğu havaya göre fazla olduğundan gemi batar. Bu duruma bir örnekte yük gemileri boş iken geminin az bir kısmı denize gömülüdür. Fakat yükünü aldıktan sonra yoğunluk artar ve geminin alt kısmı daha fazla derine batar.

Tabi ki günümüzde birçok kaza sonucunda gemiler batabilmektedir.

(6) Yorum

    • Evet demir ve çelik kullanılarak yapılır. Hatta artık kullanılmayan gemileri hurdacılar alır. Bu gemiler jilet gibi küçük eşyaların yapımında kullanılır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.