Genleşme ve Büzülmenin olumlu ve olumsuz yönleri

Genleşme ve büzülme hayatımızda birçok alanda karşımıza çıkmaktadır. Genleşme ve büzülmenin bu nedenle olumlu ve olumsuz yönleri de vardır.

Örneğin hayatımızda çıkan genleşme türlerinden biride suyun donmasıyla birlikte hacminin artmasıdır. Bu bizler için olumsuz bir yöndür. Neden diyecek olursanız kış aylarında su borularında donan su genleşerek boruların patlamasına neden olmaktadır.

Büzülme ise plastiğin ısı karşısında kıvrılarak hacminin küçülmesi örneğidir.

Bu bizler için bazen olumlu bazen ise olumsuz bir olaydır. Örneğin yakmak istediğimiz bir plastik ürün sobamıza girmeyecek bir boyutta olsa da ısı karşısında büzülerek küçük hacimler alır ve sobaya girer. Büzülmenin olumlu yönüne örnek olarak sünger verilebilir.

Mesela bulaşık süngeri büyük hacimdedir ve içerisine su alır. Uyguladığımız kuvvet ile bu suyu dışarı verirken hacmi büzülerek küçülmektedir.

Genleşmeye diğer bir örnek ise araba lastiği verilebilir. Araba lastikleri şişmiş durumda olmalı ki araba rahat yol alabilsin. Fakat araba lastiğinin için hava ile doldurulmalıdır. Lastiğe hava bastığımızda lastik genleşerek içerisine yüksek basınçlı havayı alır. Buda genleşmenin bize sağladığı kolaylıklardan biridir.

Genleşme: Maddenin ısı alarak hacim olarak büyümesi durumudur. Örneğin yazın sıcak günlerinde elektrik tellerinin sarkması güzel bir örnektir.

Büzüşme: Maddenin ısı vererek hacim olarak daralması durumudur. Doğada sadece bu duruma aykırı olarak su bulunur.

(5) Yorum

  1. Genleşme ve büzülme hayatımızda birçok olumsuzluğu ortaya çıkarsa bile onlardan yararlandığımız alanlarda vardır.

  2. mesela genleşmenin olumlu yönü kavanoz kapağının açılması,balonun şişmesi,topun şişmesi örnek verilebilir
    büzülmenin olumlu yönü ise gravzant halkasındaki topun soğutularak,büzülüp halkadan geçmesi
    İYİ GÜNLER…………..

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.