Geri dönüşüm maddelerinin tekrar kullanılabilmesi için neler yapılmalıdır?

Dünyamızın en büyük sorunlarından birisi de şüphesiz geri dönüşüm ürünlerinin topluma yeterince benimsetilmemesidir. Bitmek bilmeyen bir çöp sorunu ile karşı karşıyayız. Bunu çözmek ise yine insanlığın elinde.

Geri dönüşüm ürünleri kullanılarak ürünler ambalajlanmakta veya direk ürün elde edilmektedir. Aslında bu insanlık için atılmış en büyük adımlardan birisidir. Fakat bir gerçek var ki bunlar kullanıldıktan sonra ne kadarı tekrar kullanılabilir hale getiriliyor?

İnsanların bu konuda bilinçsiz ve hassasiyet göstermemeleri nedeniyle işlemler giderek aksıyor. Örneğin kullandığım bir eşyanın geri dönüşüme kazandırılması için bunu geri dönüşüm toplama araçlarına, kutularına bırakılması gerekir. Fakat biz bu ürünleri ayırmadan doğrudan çöpe atmaktayız.

Neyse ki belediyeler çöplüklerde bunları ayrıştırıyor. Ama doğru olan bu değil. Doğrusu bizlerin çöplerimizi ayrıştırmamız ve uygun kutulara atmamızdır.

geri dönüşüm

Geri dönüşüm bilinci nasıl yaratılır?

Bunun en güzel örneğini bir yurt dışı seyahitinde gördüm. Almanyada yaşayan bir türk vatandaşı evinde biriktirdiği 2, 2.5 ltrelik pet şişeleri çuvallara doldurdu. Belediyenin koymuş olduğu kutulara beraber atmaya gittik.

Öyle bir makina yapmışlar ki içine attığın şişeyi biliyor ve ona göre kredi eklemesi yapıyor. Tüm atacaklarını attıktan sonra sana bunun karşılığında para veriyor. İşte bizlerinde bu şekilde yöntemler üreterek geri dönüşüm bilinci yaratmamız gerekir.

Biz böyle birşeyi başarabilirsek mutlaka geri dönüşümün ileri boyutta olması sağlanabilir. Çok daha temiz bir dünya, çok daha bir ekonomik geri dönüşüm söz konusu olur.