Geri dönüşümü sağlanabilen maddeler nelerdir?

Yeniden değerlendirilme imkanı olan atıkların çeşitli işlemlerden geçirilerek ikincil ham maddeye dönüştürülerek tekrar üretim sürecine dahil edilmesine geri dönüşüm denir.

Günlük yaşantımızı sürdürebilmek için pek çok maddeye ihtiyaç duyarız. İhtiyacımı karşıladıktan sonra bu maddelerin işimize yaramayan kısımları, atıkları oluşturur. Pil, cam, ambalaj atıkları, yemek atıkları evsel katı atıkları oluştururken, lağım evsel sıvı atıkları oluşturur.

Ormanlık bir alanda dolaşıyorsanız mis gibi havayı soluyarak içinize çekebilirsiniz. Ormanlık alanda binlerce canlı yaşar ancak kendi aralarındaki düzen sayesinde atık maddeler ve ölen canlılar ayrıştırıcı canlılar tarafından geri dönüştürülür. Oysa kalabalık bir şehrin merkezinde dolaşırken egzoz, çöp kokusu gibi kokulara maruz kalabilirsiniz.

Doğanın tersine insanlar büyük ölçüde çöp üretmektedir. Endüstrileşmiş bir ülkede yaşayan dört kişilik bir ailenin bir yıl boyunca ürettiği çöpün ağırlığı bir tondan fazladır. Bu miktarın büyük bir kısmı ise gerçek anlamda çöp değildir.

Çürüyebilen her şey organik atıktır ve çöp olarak değerlendirilebilir. Sebze ve meyvelerin yenilmeyen kısımları çöptür. Plastik, cam, alüminyum, kağıt, pil çöp değildir. Bir takım işlemlerin ardından geri dönüşümü sağlanabilir.

geri dönüşüm

Evimizde kullanılan malzemelerin bir çoğu geri dönüştürülebilir maddelerdir. Bu nedenle tüketim ve yaşam alışkanlıklarımızı değiştirerek çevre sorunları ile mücadele edebiliriz.

Kağıt, cam, plastik, alüminyum, pil gibi katı atıklar geri dönüşüm kutularında toplanmalı, ilgili tesislere yerel yönetimler tarafından ulaştırılmalıdır.

Geri dönüşüm faaliyetlerinde bulunmak, dünyamızın kaynaklarının daha tasarruflu kullanılmasını sağlar. Kaynakların tasarruflu kullanılması ile aile ekonomimize ve ülke ekonomimize fayda sağlayacağı gibi çevrenin korunmasına da katkıda bulunur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.