Göçlerin nedenleri ve sonuçları nelerdir?

Ülkemizde ve dünyada var olan gerçeklerden biride göçlerdir. Göçler beraberinde bazı sonuçlarıda getirir. Peki göçlerin nedenleri nelerdir ve meydana getirdiği sonuçlar nelerdir? İnsanların büyük bir bölümü köyden kente veya kentten köye göç etmektedir.

Ülkemizde ise genel anlamda göçler köyden kente meydana gelmektedir. Bunun başlıca nedeni ise kırsalda yaşam koşullarının iyi olmaması ve insanların yaşadığı maddi zorluklardır. Günümüzde köylerde çalışmak yüksek emek isterken kazancı ise oldukça düşüktür. Ayrıca sarf edilen emeğin yanında yapılan masraflarda bir hayli fazladır. Bu nedenle köylerde arazisi az olan yada geçinmekte zorlanan kişiler göç etmektedirler. Köylerde eğitim, sağlık ve hizmet koşullarının yetersizliği de göçlerin temel sebeplerindendir.
göç
Göçler sadece köyden kente değil aynı zamanda kentten köylere de meydana gelmektedir. Bu genelde insanların emeklilik sonrası sakin bir hayat geçirmek ve huzurlu, sakin yaşam sürme istekleri ile meydana gelmektedir. İnsanlar aldıkları emekli maaşı ile köylerde hem hobi yapmaktadırlar hemde sakin bir hayat yaşamaktalar.

Göçlerin sonuçları ise şunlardır;

Göç alan yerlerde nüfus artar
Göç alan yerlerde genç nüfus artar
Göç veren yerlerde nüfus azalır
Göç veren yerlerin üretim gücü azalır
Göç veren yerlerde hizmetler azalır

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.