Göçmen kuşlarının ve kış uykusuna yatan hayvanların neden vücutlarında bol yağ depoladıklarını açıklayınız

Göçmen kuşları ve kış uykusuna yatan hayvanlar vücutlarına bol bol yağ depolarlar. Yaz ve bahar aylarında yedikleri besinler ile vücutlarına büyük oranda yağ toplarlar. Hatta kış uykusundan uyandıklarındaki ağırlıklarının iki katı olurlar. Bu onların yaşama tutunması için gerekli bir durumdur.

Örneğin göçmen kuşları kıtalar arası uçuşlar yapmaktadır. Bu oldukça büyük bir enerji gerektirir. Enerji verici besinlerin başında ise yağ gelmektedir. Yağın sindirimi ile protein ve karbonhidrata göre çok daha fazla enerji elde edilir. Ayrıca yağların sindirimi ile ortaya suda çıkmaktadır. Bu sayede göçmen kuşları uzun süre uçabilmektedir.

Aynı şekilde kış uykusuna yatan hayvanlarda bu sayede kış aylarında hiç acıkmadan yaşamlarını sürdürebilirler. Ancak yağların yakılması sonucunda büyük oranda kilo kaybederler. Bu yüzden bu canlılar yaz aylarında beslenmelerinde seçici olurlar. Yağ oranı yüksek besinleri tüketmeye özen gösterirler.

Örneğin kutup ayıları zorlu kışları çıkarmak için fok balığı tüketirler. Çünkü fok balıkları yağ bakımından oldukça besleyicidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.