Gök Cisimleri

Gök cisimleri Sonsuz evrende yer alan gök cisimlerinin neler olduğunu ve bunların nasıl gözlemlendiğini merak mı ediyorsunuz. Uzay ve evren kavramlarını tanıyacağımız bu yazıda gök cisimlerini yakından tanıyoruz.

Gezegenler, Ay ve yıldızları gece gökyüzünde çıplak gözle bile görebilmekteyiz. Bilim insanları gece gökyüzünde aradıklarını bulabilmek için yılız haritası denilen haritalar kullanırlar. Bu harita, yıldız kümelerini gösterir. Haritada parlak yıldızlar daha büyük noktalarla belirtilir.

Geçmişten günümüze insanlar gökyüzünün sonunu merak etmiş, gezegenleri ve yıldızları incelemeye çalışmış, başka dünyalar olup olmadığını sorgulamışlardır. Bu soruların pek çoğunun bilimsel yanıtı 1609 yılında teleskop adı verilen gökyüzü gözlem cihazının icadından sonra bulunabilmiştir.

Gök cisimlerinde özellikle Güneş incelenirken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Güneş, bir yıldızdır ama diğer yıldızlardan daha büyük görünür. Çünkü Dünya’ya diğer yıldızlara göre daha yakındır. Güneş, çok sıcak gazlardan oluşan büyük bir toptur. Çok sıcak olduğundan gazla etkileşime geçerek enerji oluşturur. Güneş, bu enerjiyi ısı ve ışık olarak yayar. Güneş ışığına doğrudan bakmak gözlerimize zarar verir, hatta körlüğe bile neden olabilir. Geçmişte bazı bilim insanlarının gözleri bu nedenle zarar bile görmüştür.

Astronomi üzerine çalışmalar yapmış olan Biruni’nin, Güneş’e çıplak gözle bakmaktan gözlerinin kör olma derecesine geldiği bilinmektedir.

Güneş’e dürbün yada teleskopla da bakılmamalıdır. Güneş’in teleskopla oluşturulmuş görüntüsüne bakılabilir.

Evren, var olan her şeydir. Uçsuz bucaksız olan evren, trilyonlarca gök cismi içerir. Evrenin merkezi ya da kenarları yoktur. Sonsuz mu yoksa sonlu mu olduğu dahi bilinmemektedir.

Gök cisimlerinin tamamı aralarındaki boşluklarla birlikte evren olarak nitelendirilirken, evrenin yer atmosferi dışında kalan kısmı uzay olarak adlandırılır. Uzayda galaksiler (gök adaları), yıldızlar, asteroitler ve meteorlar bulunur. Bunların her biri gök cismi olarak adlandırılır.

Evrenin nasıl oluştuğu konusunda pek çok teori öne sürülmüştür. Bu teorilerden en bilinenleri Büyük Patlama Teorisi ve Gaz Bulutu teorisidir.

gök cisimleri nelerdir

Bu teorilerden en çok kabul göreni Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi’dir. Bu teoriye göre 13.7 milyar yıl önce büyük patlama denilen ani bir enerji patlamasıyla oluşan evren, başlangıcından itibaren akıl almaz bir biçimde hızla gelişmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Gökyüzünde görebildiğimiz ya da göremediğimiz irili ufaklı cisimlerin hepsine gök cismi denir. Örnek vermek gerekirse Güneş, Dünya, Ay, Meteorlar, Yıldızlar ve Gezegenler birer gök cismidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.