Ödeviniz mi var?

Aramak istediğiniz ödevi lütfen yazınız

Gök Cisimleri

Gök cisimleri Sonsuz evrende yer alan gök cisimlerinin neler olduğunu ve bunların nasıl gözlemlendiğini merak mı ediyorsunuz. Uzay ve evren kavramlarını tanıyacağımız bu yazıda gök cisimlerini yakından tanıyoruz.

Gezegenler, Ay ve yıldızları gece gökyüzünde çıplak gözle bile görebilmekteyiz. Bilim insanları gece gökyüzünde aradıklarını bulabilmek için yılız haritası denilen haritalar kullanırlar. Bu harita, yıldız kümelerini gösterir. Haritada parlak yıldızlar daha büyük noktalarla belirtilir.

Geçmişten günümüze insanlar gökyüzünün sonunu merak etmiş, gezegenleri ve yıldızları incelemeye çalışmış, başka dünyalar olup olmadığını sorgulamışlardır. Bu soruların pek çoğunun bilimsel yanıtı 1609 yılında teleskop adı verilen gökyüzü gözlem cihazının icadından sonra bulunabilmiştir.

Evrenin nasıl oluştuğu konusunda pek çok teori öne sürülmüştür. Bu teorilerden en bilinenleri Büyük Patlama Teorisi ve Gaz Bulutu teorisidir.

gök cisimleri nelerdir

Bu teorilerden en çok kabul göreni Big Bang (Büyük Patlama) Teorisi’dir. Bu teoriye göre 13.7 milyar yıl önce büyük patlama denilen ani bir enerji patlamasıyla oluşan evren, başlangıcından itibaren akıl almaz bir biçimde hızla gelişmektedir.

Kısaca özetlemek gerekirse;

Gökyüzünde görebildiğimiz ya da göremediğimiz irili ufaklı cisimlerin hepsine gök cismi denir. Örnek vermek gerekirse Güneş, Dünya, Ay, Meteorlar, Yıldızlar ve Gezegenler birer gök cismidir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.