Gökkuşağı nasıl oluşur?

Özellikle ilk bahar döneminde yağmurlarla birlikte gökkuşağını sıkça görürüz. Peki gökkuşağı nasıl oluşur ve buna neden olan doğa olayları nelerdir?

Güneşten gelen ışınların yağmur, sis gibi yağış türlerinde kırılması ve yansıması ile ortaya çıkan, ışığın çeşitli renklerinin bir yay şeklinde görüldüğü doğa olayına gökkuşağı denir.

Gökkuşağı güneşli havalarda başlayan ani yağışlarda sıkça görülmektedir. Bu nedenle ilkbahar döneminde gökkuşağına daha çok rastlarız. Yağmur bulutlarının hava çözünerek su damlalarına dönüşmesi ve yere düşmesi esnasında güneş ışınları bu damlacıklardan yansır. Tam güneşin karşısında harika bir renk cümbüşü oluşur. İşte bu gökkuşağıdır.

Yağışların görüldüğü güneşli günlerde güneş yağmur bulutlarının arkasından bize göz kırptığı zaman sıklıkla ona rastlarız. Eski çağlarda çeşitli inanışlar yer almıştır. Buna yazımızda bir başlık içinde yer vereceğiz.

Gökkuşağının izlenebilmesi ve görülmesi için iki önemli durumun gerçekleşmesi gerekir. Yağmur yağdığı anda güneşin ışınlarınında dünyamıza geliyor olması gerekir ki oluşum gerçekleşebilsin. Güneş ışınlarının yağmur damlacıklarında kırılması ile oluşan yayda 7 farklı renk oluşabilmektedir.

Bir gökkuşağı üzerinde yer alan renkler ise şu şekildedir;

En iç kısımda mor renk yer alırken dışarıya doğru lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renkler bulunmaktadır. Aşağıdaki resimde gökkuşağı renklerini görebilirsiniz.

gök kuşağı nasıl oluşur?

Gök kuşağı üzerindeki 7 renk görülmektedir.

Tek bir durumda renklerin sırası değişebilir. Oda ancak renklerin tam tersi sıralanmasıdır. Bu durum gökkuşağının gözlemciye göre güneşe ters düşmesidir.


Gökkuşağının mitolojik (tarihsel) anlamı

iris

İris ve renkli elbisesi görülmektedir.

Özellikle Yunan mitolojisinde gökkuşağının büyük anlamı vardır. Tanrıların kraliçesi Hera’nın habercisi İris yeryüzüne haber götüreceği zamanlar renkli elbise giyermiş. Giymiş olduğu elbise gökkuşağının renklerini taşırmış. Yeryüzünde yaşayan insanlar ise ne zaman gökkuşağı görseler İris işbaşında derlerdi. İris gökyüzünde öyle hızla süzülürdü ki arkasında renkli elbisesinin izleri kalır ve gökkuşağı oluşurdu.

Farklı kültürlerde gökkuşağına çeşitli anlamlar yüklenmiştir.
İran: Gökkuşağı burada renklerine göre anlam taşır. Sarı ölümü simgelerken, kırmızı savaşı, yeşil ise bolluğu simgelediğine inanılır.

Sibirya: Burada gökkuşağının güneşin dili olduğuna inanılır.

Güney Amerika: Burada yaşayan yerliler denizin üzerinde gördüklerinde şanslı bir yıl geçireceklerine inanırlar.


Gökkuşağı ile ilgili inanışlar
Birçok kültür gökkuşağının gökle yer arasında bir köprü olduğuna inanır. Özellikle dinsel inanışlarda cennet ve dünya arasında köprü olarak nitelendirilir. Var olan diğer bir inanış ise gökkuşağının yerle buluştuğu her iki noktada bir kazan altın bulunduğu iddiasıdır. Fizik kuralları gereği hiçbirşekilde gökkuşağına ulaşmak mümkün olmadığı için bu olay hiçbir zaman sonuca ulaşmamıştır.

Türklerde Gökkuşağı: Eski türklerde gökkuşağı şamanın göğe çıktığı köprü olarak algılanırdı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.