Gökyüzünde neler görüyorsunuz betimleyerek yazınız

Bu günkü yazımızda gökyüzünde neler görüyorsunuz betimleyerek yazınız sorusuna cevap veren konuyla ilgili bilgi paylaşımda bulunacağız. İlk olarak betimleme nedir bunun tanımlamasını yapalım. Gözümüzle gördüğümüz varlıkların , kendine özgü olan özelliklerini sözlü yada yazılı edebiyatta anlatmaya yada diğer bir ifadeyle tanıtmaya betimleme (tasvir) adı verilir.

Gökyüzünde neler görüyorsunuz sorusuna gelince; İlk olarak pırıl pırıl parlayan , sabah olunca çiçek gibi açan akşam olunca karanlığa bürünen bir güneş görüyorum. Sapsarı rengiyle gözlerimi ışıldatan bu güneş bizim için öyle değerli ki. D vitamininden güneş sayesinde faydalanıyoruz.

Gökyüzünde güneş dışında bulutlar var ,onlara baktıkça sanki bana her defasında başka şeyler anlatıyor gibi geliyor. Onların şekillerinden yola çıkarak bazı yorumlar yapmaya çalışıyorum. Örneğin hava karanlık puslu gibi, bulutlar maviden griye dönüşmüşse yağmur yağacak yorumunu yapabiliyorum.

Bunların dışında var olan ay ve yıldızlar; ay yarım daire hilal şekliyle bakınca insana öyle büyülü geliyor ki. Gece olduğunda güneş battıktan sonra aydınlanan bu ay sanki bir ışık, gece ışığı gibi heryeri aydınlatıyor.

Yıldızlar ise gökyüzünde binlercesi var. Yeryüzünden bakıldığında nokta gibi görünüyor. Karanlık olunca geceleri, gökyüzü benek benek ışıklar halinde görünüyorlar. Bir tanesi kaydığında da yıldız kaydı diye dilek tutuyorum.

untitled

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.