Göl orman toprak petrol kömür ve güneşin yok olmaları durumda insanlar nasıl etkilenir

İnsan yaşamında önemli etkilere sahip olan göl, orman, toprak, petrol, kömür ve güneş eğer yok olsaydı insanlar bu durumdan nasıl etkilenirdi gelin birlikte inceleyelim. Hayatımızda temel taşlardan biri olan su genellikle göllerden elde edilmektedir. Canlılığın devam etmesi için gerekli olan su oluşturulan yapay göller yada doğal göllerden yaşam alanlarına ulaştırılır. Eğer bu kaynaklar yok olsaydı doğadaki tüm canlılar kısa zaman içerisinde yok olurdu.

Ormanlar ise dünyamızın akciğerleri konumundadır. Oksijenli solunum yapan tüm canlılar için gerekli olan oksijeni doğaya bırakırlar. Ayrıca canlıların yaşamları için gerekli olan bir yuva gibidirler. Biz insanlar çeşitli yollarla ürün sağlarlar. Bu hususları göze aldığımızda ormanların değerini daha iyi anlayabiliriz. Eğer ormanlar yok olsaydı insanlar oksijensiz kalır, küresel ısınma nedeniyle yok olurdu.

Toprak: Bitkilerin yaşamlarını sürdürebilmeleri ve doğadaki geri dönüşümü sağlaması nedeniyle oldukça önemli bir yapıya sahiptirler. Toprak üzerinde yaşayan bitkiler bize besin sağlar. Yapısındaki bakteriler ise çözücü etkileri ile dönüşümü sağlarlar. Eğer toprak olmasa bitkiler olmaz ve besin elde edemezdik. Ayrıca dünyamız çöplüğe dönerdi.

Petrol ve kömür: İnsanlık için önemli enerji kaynaklardır. Hayatımızı kolaylaştıran birçok ürün bu enerjileri kullanır. Eğer yok olsalardı hayatımız bu kadar kolay ve konforlu olmazdı. Ancak daha temiz bir dünyada yaşayabilirdik.

Güneş: Dünyamız için en önemli etkenlerden biri. Eğer olmasaydı kesinlikle dünyamız buzula dönerdi. Dünyada hiçbir bitki türü ve canlı yaşayamazdı.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.