göllerdeki suyun azalması ve çoğalmasının sebebi nedir?

Çevrenizde eğer bir göl varsa dikkatinizi çekmiştir. Göllerdeki sular zaman zaman azalıp bazen ise kendiliğinden çoğalmaktadır. Bunun sebepleri nelerdir hiç düşündünüz mü? Göller ırmak ve akarsuların bir çukurda toplanması ile oluşan büyük su birikintileri olarak tanımlanabilir.

Genel olarak göller bir yada daha fazla ırmak tarafından beslenirler. Fakat kimi göllerinde kış aylarındaki yağışlar ile oluştukları görülmüştür. Göller özellikle yaz aylarında onu besleyen ırmakların kuruması ve göldeki suyun kullanılması, buharlaşması ile hızlı bir şekilde azalırlar. Kış aylarında ise ırmakların coşması, yağan kış yağmurları gibi birçok etken göllerdeki suyun çoğalmasına sebep olurlar.

Ülkemizdeki göllerin birçoğu tarımsal sulama, şehirlerin içme suyu gibi işlemler için kullanılmaktadır. Bu göllerdeki suların hızlı bir şekilde azalmasının sebebi de aşırı su tüketimidir. Lakin bu göller çeşitli dere ve ırmaklarla sürekli beslenmektedir.
göl
Dikkat çeken bir diğer husus ise göllerin geceleri daha fazla suyla doluymuş gibi görünmesidir. İsterseniz bunu deney ile kanıtlayabilirsiniz. Gündüz vakti göl kenarında suyun hemen önüne kuru bir yere sopa dikin. Akşam saatlerinde yada geceleyin geldiğinizde sopanın su içinde kaldığını gölün su seviyesinin yükseldiğini görürsünüz. Bunun nedeni ise ayın yapmış olduğu gel git olayıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.