Görgü kuralları ile ilgili hikaye

Görgü kurallarını konu edinen hikayemizi bu günkü yazımızda sizlerle paylaşacağız.7 Yaşındaki Yasemin okuldan eve gelince ödevlerini yapmaya başlamış .Öğretmeni bugün ödev olarak görgü kuralları nelerdir öğreniniz diye bir soru sormuş.

Yasemin o yaşına kadar hiç duymadığı bu görgü kurallarının ne demek olduğunu mutfakta yemek yapan annesine sormuş. Annesi de görgü kuralları kızım insanların toplumda uyması gereken , hal ve hareketlerine dikkat etmesi gereken kurallardır demiş. Örneğin Yasemin’ ciğim en başta büyüklerine saygılı olmaktır. Bunun dışında temiz ve düzenli olmak, biri konuşurken onun konuşması bitmeden cevap vermemek, yardımsever olmak yani yardıma muhtaç kimselere yardım etmek, buna benzer kurallara görgü kuralları denir demiş.

Yasemin önce bir düşünmüş sonra da annesine dönüp anneciğim ben bu söylediklerinin bazılarını yanlış yapıyormuşum ama artık sayende öğrendim .Bir daha aynı hatayı yapmam sana çok teşekkür ederim demiş ve annesini öpmüş.

Ertesi gün okulda öğretmen ödevlerinizi yaptınız mı diye sorduğunda Yasemin ben yaptım öğretmenim bütün arkadaşlarımla paylaşmak istiyorum demiş. Annesinden duyduklarına yanına kendi düşüncelerini de ekleyen Yasemin’in ödevini öğretmeni ve arkadaşları çok beğenmiş ve bütün sınıf arkadaşları Yasemin’i alkışlamış.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.