gözünü dört açmak ve dağ ne kadar sarp olsa da yol üstünden aşar hikaye

Bu hikaye yazımızda gözünü dört açmak ve dağ ne kadar sarp olsada yol üstünden aşar deyimleri ile ilgili hikayemizi bulabilirsiniz. Bu hikayede hem bu deyimleri ne anlam taşıdığını öğreneceğiz hem de güzel bir hikaye okuyacağız.

Tavşanın Zorlu Yolu

Kocaman bir dağın sakinlerinden olan beyaz tavşan burada doğmuş ve hayatını burada yaşıyordu. Gününü diğer tavşan arkadaşları ile oynayarak geçiren tavşan aynı zamanda yiyecek bakımından zengin olan bu dağda besleniyordu. Sıcak bir yaz günü ne olduysa oldu. Dağın tavşanın yaşadığı yakasında yangın çıkmıştı. Tavşan ve arkadaşları acilen kaçmak istiyorlardı fakat çok dik olan bu dağda ilerlemeleri çok zordu.

Neyse ki aralarından biri bu dağ üzerinden geçen bir yol bildiğini söyledi. Çok dik bir dağ olmasına karşın bu dağın üzerinden bile yol geçiyordu. Tavşan biraz şaşırsa da hemen oradan kaçalım aksi halde kaçamayız dedi. Yola koyulan tavşan ve arkadaşları onları yiyebilecek hayvanlardan korunmak için gözlerini dört açarak ilerlediler. Koşarak dağın diğer yakasına geçen tavşanlar biraz üzgün biraz mutluydu. Doğdukları büyüdükleri topraklardan başka bir yere gelmişlerdi. Fakat canlarını kurtardıkları için mutluydular.

Deyimlerin Anlamları

Gözünü dört açmak: Bu deyimle anlatılmak istenilen kişinin dikkatli bir şekilde çevreyi incelemesi olayıdır. Örneğin Askerde savaş esnasında askerler daima etrafı dikkatli gözetlemek zorundadırlar. Aksi halde düşman onların yanına gelebilir. İşte bu dikkatli bakma olayına gözünü dört açmak denir.

Dağ ne kadar sarp olsa da yol üstünden aşar: Bu atasözünde anlatılmak istenilen ise olayların ne kadar zor olursa olsun her zaman onun bir çaresi olduğudur. Bazı şeyler, işler vardır ki insana çok zor gibi gözükür. Hatta imkansız gibi tarif edilir. Lakin her iş çözülebilir yapılabilir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.