Gülerken düşündürmek deyiminin anlamı

Bu yazımızda sizlere gülerken düşündürmek deyiminin anlamından bahsedeceğiz. İlk olarak gülerken düşünmek nedir bunu açıklamaya çalışalım.

Gülerken düşündürmek özellikle mizah sanatında sıkça karşılaştığımız bir durumdur. Asıl konu güldürmek olduğu zannedilir fakat ayrıntıda düşündürücüdür.

Günümüzde bu işi komedyenlerin yaptığını görüyoruz. Vermek istenilen mesajı mizah yoluyla karşı tarafa aktarılmaya çalışılır. İnsanlar hem eğlenir hem de bir taraftan ne demek istedi acaba , şimdi bunu söyledi ama bize anlatmaya çalıştığı şey neydi diye düşünmeye başlar.

Örnekle açıklayacak olursak Cem Yılmaz’ın gösterilerini izleyenler çok güldüklerini söyler fakat buradaki amaç gülmek değil o anda söylenenlerden ders çıkarmak , söylenenleri gözümüzde canlandırarak düşündürmektir. Bir başka örnek ise Nasreddin hoca fıkraları gösterilebilir. Fıkraları komik olduğu kadar düşündürücü öğelerde içermektedir.

Ülkemizde bu işi yapan bir çok isim sayılabilir bu yöntemi okulda arkadaşlar arasında yapılacak eğlenceli bir oyun haline getirebilir. Örneğin bir kaç kişinin sırayla söyleyeceği esprileri diğerleri açıklamaya çalışır. Birlikte eğlenip gülerken diğer taraftan da ne söylemek istediğini düşünerek bir beyin fırtınası yaşanır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.