Gülün dikeni var diye üzüleceğimize dikenin gülü var diye sevinelim kompozisyon

Gül çiçeklerin en güzeli en nadidesi olsa da sapında bulunan dikenler kimi zaman can yakabilir. Ama bu gülün güzelliğine asla gölge düşüremez. Bu nedenle gülün dikeni var diye üzüleceğimize dikenin gülü var diye sevinmeliyiz. Hatta atalarımız bunu gülü seven dikenine katlanır şeklinde anlatmışlardır.

Bu sözle asıl anlatılmak istenilen ise olaylara hangi taraftan bakmamız gerektiğidir. Kimileri gülün dikeni var diye görürken kimileri de dikenin gülü var diye bakabilir hayata. Oysa ki gül başlı başına bir güzelliktir. Bu olay yarısına kadar su dolu bardağa hangi açıdan baktığımıza benzer. Kimilerine göre bardak su doludur, kimilerine göre ise o bardak boştur.

Gülün dikeni var diye üzülmeyin. Gülü seven dikenine katlanır


Sonuç olarak bu bir bakış açısıdır. Hayata olumlu yada olumsuz baktığımızı bizlere anlatır. Eğer bir gülde diken var diye düşünüyorsak bu bize hayatta ince ayrıntılara takılıp mutlu olamayacağımızı gösterir. Ama bizler mutlu olmak istiyorsak şu dikene bakın ne güzel gül açmış, ne kadar güzel bir çiçeği var diye düşünürüz.

Arkadaşlar hayatta mutlu olmanın sırrı bakış açımızın olumlu olmasıdır. Eğer mutlu olmak istiyorsak hayata gülümseyerek olumlu bakmalıyız. Bizler güldeki dikeni değilde, dikende açan gülü görmeliyiz ki mutlu olalım.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.