Gündelik bilgiye örnek

Bu yazımızda felsefi bilgi türlerinden olan gündelik bilgi hakkında bilgi verecek ve örneklerle açıklayacağız. Gündelik bilgi, halk bilgisi , sıradan bilgi olarak da bilinir. Bu bilginin kaynağı , içinde yaşadığımız dış dünyadır. Aletleri ise görme , işitme, tatma ve dokunma gibi duyu organlarıdır. İnsan, içinde yaşadığı varlık dünyasındaki varlıkları tek tek algılar. Bunlardan ayrı ayrı bilgilere ulaşır. ve bunları genelleştirir. Örneğin; kız kardeşinin sık sık ağladığını gören bir erkek , kadınların erkeklerden daha duygusal olduğu genellemesine ulaşabilir.

Çocuğu tanırım, komşuyu tanırım , arkadaşımı tanırım, ağacı tanırım ve onların özelliklerini söylerim. Bunlar , algılama yoluyla edinilen bilgilerdir. Geçerliliği ve doğruluğu kişisel tecrübeye dayanır. Bir başka örnek, havanın bulutlu olmasıyla yağmur arasındaki ilişki basit gözlemlerle elde edilen bilgidir. Bu bilgiler denemelerle elde edildikleri için empirik bilgilerdir. Bunlar günlük hayatı kolaylaştırır. Gündelik bilgi düzensiz bilgidir, sistemli ve bilimsel değildir.

Gündelik bilgiden her zaman yararlanılır. Örneğin bazı çiçeklerin ve otların bazı hastalıklarda kullanılması bu bilgi sayesindedir. Halk arasında koca karı ilacı olarak bilinen tedavi yöntemlerinden yararlanılır; ama tıp bunları önemsemez. Çünkü bilimsel temeli yoktur.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.