Gündüz mum yakan gece bulamaz atasözü ile kompozisyon

Bugünkü yazımızda gündüz mum yakan gece bulamaz atasözü ile ilgili kompozisyon yazısını sizlerle paylaşacağız.

Her şeyi yerinde ve zamanında kullanmak gerekir. Gereksiz ve yersiz yapılan harcamalar ilerde kişiyi zor durumda bırakır.

Birey olarak eşyalarımızın kıymetini bilmeli ona göre kullanmalıyız. En basitinden öğrenci boya kalemleri ile gereksiz yere resimler yaparak bitirmiştir. Fakat resim dersi geldiğinde elinde resim yapacak boya kalemi kalmamıştır. Bunu ailesi söyleyince ailesi tekrar boya kalemi almak zorunda kalır. Bunun anlamı israftan başka bir şey değildir. Gereksiz yere yapılan tüm harcamaların adı israftır.

Hesabını bilen ve ona göre davranan kişiler tutumlu insanlardır. Eşyalarının değerini ve kıymetini çok iyi bilirler. Örneğin maaşı belli olan bir işçi her ay başında aldığı maaşına göre harcama yapar ve kenara bir miktar para koymayı da ihmal etmez. Böyle yapmasa maaşından fazla harcaması olsa ne olurdu tabi ki borçlanacaktı ve çok zor durumda kalırdı.

Onun için her zaman için hesabını bilen ona göre davranan kişilerden olmak gerekir. Elimizin altında kenarda köşede mutlaka bir yedek olmalıdır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.