Güneş dünyamızı nasıl ısıtır?

Bu yazımızda güneşin dünyamızı nasıl ısıttığından bahsedeceğiz. Dünya da yaşam için en gerekli şartları ısı ve atmosferidir.

Dünyamız, canlıların, özellikle de insanların yaşayabileceği bir ısı değerine ve soluyabileceği bir atmosfere sahiptir. Fakat bu iki önemli etken de birbirinden son derece farklı faktörlerin her birinin ideal değerlerde belirlenmesiyle gerçekleşmektedir.

Sıcaklığın son derece yaşamaya uygun olmasının sebebi Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığıdır. Elbette ki Dünya Güneş’e Venüs kadar yakın veya Jüpiter kadar uzak olsaydı, yaşama imkan verecek bir ısı değerine sahip olamazdı.

gunes_info_3

Dünya bilinen tüm gök cisimlerinin aksine, yaşama elverişli bir atmosfere, ısıya ve ayrıca yüzeye sahiptir. Güneş Sistemindeki diğer 63 gök cisminden hiçbirinde yaşamın asıl kaynağı olan su bulunmamaktadır. Dünya’da ise yüzeyin dörtte üçü sularla kaplıdır.

Dünyanın Güneşe olan uzaklığı, kendi etrafındaki dönüş hızı, ekseninin eğimi ve yeryüzü şekilleri gibi pek çok etken, gezegenin yaşama uygun bir biçimde ısınmasını ve ısının gezegene dengeli bir biçimde yayılmasını sağlamaktadır.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.