Güneş saatlerini yılın her gününde ve günün her saatinde kullanmak mümkün müdür

Güneş saati bildiğiniz gibi güneş ışınlarının cisimler üzerinde gölge oluşturması prensibi ile çalışmaktadır. Bu nedenle güneş saatleri yılın her günü veya günün her saatinde kullanılmaz. Çünkü bu saatin çalışması için güneş ışınlarının gölge oluşturması gerekir.

Örneğin geceleri güneş ışığı olmadığı için güneş saatinde gölge oluşmayacak ve saati göremeyecektik. Güneş saati ancak gündüz vakti ve güneşin görülebildiği durumlarda kullanılır. Diğer bir örneğimiz ise kış aylarında güneş oldukça iyi ışık vermez ve gölge oluşmaz. Mesela karlı veya yağmurlu havalarda güneş pek etki göstermez. Bu durumda güneş saatimiz yine çalışmaz.

Bu nedenle insanlar güneş saatinden vazgeçerek yeni saatler bulmaya çalışmışlardır. Su ile çalışan saatler, kum saati gibi birçok saat türü geliştirmişlerdir. Su ile çalışan saatte suyun buharlaşıp uçması, kum saatinde ise saatin sürekli çevrilmesinin gerektiği için bu iki saatten de vazgeçmişlerdir.

Güneş ışınları sayesinde gölge oluşturarak zamanı gösteren güneş saati


Son olarak günümüz saatlerini keşfedip doğru zaman ölçme araçlarını geliştirmişlerdir. Bu nedenle güneş saati kullanımı ortadan kalkmış olup yeni saatler tercih edilmiştir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.