Güneş Sistemi

Güneş sistemindeki gezegenler Güneş’e yakın olandan uzak olana doğru sıralanır. Bu gezegenlerden Merkür, Venüs, Dünya ve Mars kaya ve metalden oluşmuş yersel gezegendir. Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün ise devasa gaz küreleridir; çevrelerinde halkalar, kalın ve bulutsu bir atmosfer ve birçok uydu vardır.

Güneş sistemin merkezinde yer almaktadır. Kütlesi, gezegenlerin toplam kütlesinden daha büyüktür. Güneş sisteminin tüm üyeleri kendi eksenlerinde dönerken Güneş’in çevresinde dolanır.

Güneş sistemi, sarmal kollu milyarlarca yıldızı barındıran bir yıldız ailesinin üyesidir. Gök adalar (galaksiler), büyük yıldız aileleridir. Uzayda milyarlarca gök ada, her birinini içinde de milyonlarca hatta milyarlarca yıldız vardır. Gök adalar şekillerine göre sarmal, eliptik ya da düzensiz olabilir.
güneş sistemi
Güneş sistemi, sarmal kollu bir gök ada olan Samanyolu gök adasının Orion kolunun iç kenarına yakın bir bölgede bulunur. Samanyolu gök adasının birkaç sarmal kolu vardır. Bu kolların parlak görünmelerinin nedeni ise pek çok genç yıldızı bünyesinde barındırmasıdır.

Güneş sistemindeki gezegenlerin her birinin kendine has özellikleri vardır.

GÜNEŞ SİSTEMİNDEKİ GEZEGENLERİN ÖZELLİKLERİ

Merkür: Güneş’e en yakın gezegendir. Ayrıca bu sistemde yer alan en küçük gezegendir. Güneşe yakın olmasından dolayı çok sıcak bir gezegendir. Bu nedenle ateş gezegeni olarakta tanımlanır. Herhangi bir uyduya sahip değildir.

Venüs: Güneş’e yakın ikinci gezegendir. Dünya ile hemen hemen aynı büyüklüktedir ve yoğun bulutlarla kaplıdır. Dünya’dan bakıldığında gökyüzünde Ay’dan sonra en parlak gök cismidir.

Dünya: Yaşadığımız gezegen olan Dünya, büyük bir kayadır. Güneş’e en yakın üçüncü gezegen olan Dünya, Güneş sisteminde bulunan dört kayalık gezegenin en büyüğüdür.

Uydu fotoğraflarına göre Dünya, beyaz bulutlarla dolu ince bir hava tabakasının çevrelediği yuvarlak mavi bir gezegendir. Yüzeyinin 3’te 2’si okyanus ve denizlerle kaplıdır. Yüzeyinde su olan ve canlıların nefes alabildiği bilinen tek gezegendir. Doğal uydusu yalnızca Ay’dır.

Mars: Güneş’e en yakın dördüncü gezegendir. Mars Dünya’dan sonra küçük ve daha soğuktur. Çünkü Güneş’e daha uzaktadır. Mars kızıl gezegen olarakta bilinir. Mars yüzeyi kırmızı renkte toz ve kaya ile kaplıdır ama Dünya’daki gibi beyaz buzullar da bu gezegende bulunur. 2 adet uydusu yer almaktadır.

Jüpiter: Jüpiter’in kütlesi diğer tüm gezegenlerin toplamlarından daha büyüktür. Güneş sistemindeki en büyük ve Güneş’e yakınlığı itibarı ile beşinci gezegendir. Kütlesi, Dünya’nın kütlesinin 318 katıdır. Jüpiter gezegeni gaz devi olarak adlandırılır. Küçük bir kayalık çekirdeğin etrafında, devasa gaz ve sıvı halde madde bulunur. 63 adet doğal uydusu bulunur.

Satürn: Bu gezegende bir gaz gezegenidir. Hemen hemen Jüpiter kadar büyük bir gezegendir. Ancak bu gezegen Jüpiter’e göre Güneş’ten iki kat daha uzaktadır. Güneş’e yakınlığı itibariyle altıncı gezegendir. Dünyanın kütlesinin 95 katıdır. Satürn’ün ekvatoru çevresinde halkaları yer alır. Bu halkalar parlak bir şekilde görünür. Bunun nedeni ise halkalar içinde dönen küçük buz parçalarının bulunmasıdır. 62’den fazla uydusu vardır.

Uranüs: Güneş’e uzaklığı itibariyle 7. gezegendir. Gaz ve buzdan oluşan bir gezegendir. Mavi renginin nedeni bulutlarla kaplı olmasıdır. Satürn gibi onunda ekvatorunun çevresinde halkalar yer alır. Ancak bu halkalar Jüpiter’deki kadar belirgin değildir.Dünyanın kütlesinin 14.5 katı büyüklüktedir.

Neptün: Uranüs gibi gaz ve buzdan oluşur ancak ondan biraz daha küçüktür. Güneş sistemindeki gezegenler içinde Güneş’in en uzağında bulunduğundan, en soğuk gezegendir. Ekvatorunun etrafından çok belirgin olmayan halkalar yer alır. Kütlesi Dünya’nın 17.15 katıdır. 13 adet doğal uydusu yer alır.

2006 yılına kadar Pluton sistemdeki gezengelerden biri olarak kabul edilirdi. Bu gezegen 9. gezegendi. Yapılan araştırmalar sonucunda gezegen olmadığına karar verilerek güneş sisteminin dışında bırakıldı. Bazı bilim adamları hala sistemin gezegeni olduğunu kabul eder.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.