Güneş tutulması nedir nasıl oluşur

Bugünkü konumuz olan güneş tutulmasının ne olduğunu ve nasıl oluştuğunu anlatalım. Dünyanın uydusu olan ay güneşten 400 kat daha küçük fakat dünyaya 400 kat daha yakındır. Bu sebepten dolayı gökyüzünde her ikisi de aynı büyüklükte gözükür. Güneş tutulması ayın dünya ile güneşin arasına girmesiyle ve bazı özel koşulların gerçekleşmesi sonucu oluşur.

Güneş tutulmasının meydana gelmesi için yeni ay safhasında olması ve aynı zamanda yer etrafındaki yörüngesinin düzlemi ile Yer’in Güneş etrafındaki yörünge düzleminin arakesit noktaları doğrultusunun Güneş’in merkezinden geçmesi gerekmektedir. Yani Güneş Ay ile Dünya aynı doğrultuda olmalıdır.

Ay’ın yörünge düzlemi ile Dünya’nınki arasında yaklaşık olarak 5° – 9° lik bir açı bulunmaktadır. Bu açı sebebiyle Dünya, Ay ve Güneş, Ay’ın Dünya etrafındaki her dolaşımında tam olarak aynı doğrultuda bulunmazlar.

indir

Bu yüzden her ay bir Güneş tutulması oluşmamaktadır. Nitekim bir yılda en az iki, en çok beş Güneş tutulması oluşabilir. üç çeşit güneş tutulması vardır. Tam tutulma, halkalı tutulma, parçalı tutulma güneş tutulmasının çeşitleridir.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.