Güneşten yararlanarak yönümüzü nasıl bulabiliriz

Yön bulma yöntemlerinden biri olan güneşten yararlanma yöntemiyle yönümüzü bulabiliriz. Güneşin görülebiliği alanlarda yön bulmak için çeşitli taktikler vardır. Bu yöntemleri maddeler halinde inceleyelim.

  • Güneşin doğması esnasında sağ kolumuzu güneşin doğduğu noktaya doğru uzatırız, kollarımızı açtığımızda sağ kolumuz doğuyu, sol kolumuz batıyı, önümüz kuzeyi, arkamız ise güneyi göstermektedir.
  • Güneş gören bir alanda toprağa bir çubuk dikilir. Daha sonra çubuğun gölgesi izlenir. Öğle vaktinde çubuğun gölgesi kısa olur. Bu kısa gölgenin yönü kuzeyi göstermektedir. Tam aksi yön ise güneydir. Önümüzü kuzeye verip yine kollarımızı açarız. Sağımız doğu, solumuz batı yönünü gösterir. Yada ikindi ve akşam vakitleri beklenerek çubuğun gölge boyları incelenir.
  • Eğer bir kol saatimiz varsa bu sayede yönümüzü bulabiliriz. Kol saatimizin akrebini güneşin bulunduğu yönde tutarız. Saatin 12 noktası ile akrep arasındaki açın tam ortasından geçtiği kabul edilen doğru güneyi gösterir. Güney yönüne sırtımızı döndüğümüzde önümüz kuzey noktasını gösterir.

1 Yorum

  1. Eski insanlar güneşten yararlanarak yönlerini buluyorlardı. Bizler ise teknolojik araçlar ile yön buluyoruz. Sayenizde güneşten yararlanarak yön bulmayı iyice anladım. Ödevimi yaptım teşekkürler

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.