Güneydoğu anadolu bölgesinde neler yetişir

Bu yazımızda sizlere Güneydoğu Anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünlerinden bahsedeceğiz. İlk olarak güneydoğu Anadolu bölgesiyle ilgili önemli bilgilerden bahsedelim.

Bütünüyle geniş bir plato görünümünde olan Güney doğu Anadolu Bölgesi Altınbaşak, Ceylanpınar, Akçakale ve daha birçok ovası bulunması sebebiyle düzlük alanlarla kaplıdır.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi özellikle güney kesimleri Türkiye’de deprem riskinin en az olduğu yörelerdendir. Bölgede yer şekillerinin sade ve düz olmasından dolayı tarım arazisi oranı fazla ve ulaşım kolaydır.

Bölgenin en önemli gelir kaynağı tarımdır. Burada ,uzun ve çok şiddetli yaz kuraklığına ve sulama sorununa rağmen ekili dikili toprakların oranı Türkiye ortalamasının üstündedir. Kuraklıktan dolayı nadasa ayrılan arazi oranı fazladır. Son yıllarda GAP’ın devreye girmesi bölgede tarım alanlarının genişlemesine, ürün çeşidi ve miktarının artmasına ve nadasa ayrılan arazi miktarının azalmasına neden olmuştur.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetiştirilen tarım ürünlerinin Türkiye ekonomisine katkısı fazladır. Türkiye Antep fıstığı , kırmızı mercimek ihtiyacının büyük çoğunluğu bu bölgeden karşılanır. Bunların dışında üzüm , pamuk, buğday, arpa, nohut, susam, tütün, zeytin ve pirinç üretimi de yapılmaktadır.

antep-fistigi-tarim-havzalari-uretim-ve-destekleme-modeli-kapsamina-alinacak

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.