Günlük hayatımızda tarihten nasıl faydalanırız

Hayatımızda tarihten birçok alanda faydalanırız. Tarihi bir alandan geçerken yada ilgi çeken birşeyden bahsederken eğer tarihi hakkında bilgimiz varsa karşımızdakine onun tarihi hakkında bilgi veririz. Günlük hayatımızda sıklıkla kullanmasak bile tarihten yararlanırız.

Örneğin İstanbul gezisine gittiğimizde yurt dışından gelen birine İstanbulun 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından fetih edildiğini anlatırken tarihten yararlanırız. Yada bir Bursa gezisine gittiğimizde Bursanın Osmanlı Devletine başkentlik yaptığını ve bu nedenle birçok tarihi eserin bulunduğunu düşünürüz.

Tarihi ancak bir geçmişi olan ve tarihi kökeni olan alanlarda kullanırız. Yada günümüzü değerlendirirken bugün ayın kaçı veya saat kaç şeklinde sorduğumuz sorularda kullanırız. Tarihin kullanıldığı bir diğer alan ise önemli gün ve olaylardır. Örneğin 10 Kasım denildiğinde bu tarih bizlere Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatını hatırlatır. Yada Haziran ayının ilk haftası dediğimizde Dünya Çevre Haftası akıllarda kalır. Bu gibi nedenlerden dolayı günlük hayatımızda tarihten sıklıkla faydalanırız.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.