Günlük hayatta gram ve kilogramın kullanıldığı yerler

Hayatımızda ağırlık birimlerini sıkça kullanmaktayız. Bu ağırlık birimlerinden en sık kullandığımız ise gram ve kilogramdır. Günlük yaşamımızda yaptığımız alış verişlerde ürünlerin bedelini genel olarak ağırlık miktarına göre veririz. Bu yazımızda ise nerelerde g ve kg ağırlık birimlerini kullandığımızı öğreneceğiz.

Alış verişlerde en çok kullandığımızı söylemiştik. Örneklerimizi de bu nedenle bu kategoriden vereceğiz.

Yaşamımızda kilogramı kullandığımız alanlar

Bir manava gittiğimizde yada bir pazarda alış veriş yaparken almak istediğimiz meyveyi şu şekilde isteriz. 2 kilo elma alabilirmiyim. Elmanın satışı kilogram fiyatı üzerinden yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirken elmanın bir kilosu 1.5 tl olsun. Biz iki kilo istediğimiz için ödeyeceğimiz tutar 3 tl olur.

Başka bir örnek ise bir aktarda ürün alırken 1 kilo şerbetçi otu alabilirmiyim deriz. Buda kilogram cinsinden fiyatı belli olan bir üründür. Kg ile yapılan satışlarda bu birimleri sıkça kullanırız. Örnek vermek gerekirse marketten 1 kilogram yoğurt alırız.

kilo gram

Hayatımızda her alanda gram ve kilogram kullanılır

Hayatımızda gramı kullandığımız yerler

Gram ağırlık birimi genel olarak değeri yüksek olan ürünlerin satımında kullanılır. Bu ürünlerin başında altın, gümüş gibi ürünler gelir. Bu nedenle kuyumcularda sıklıkla bu ağırlık birimini kullanırız. Örneğin gram altın satışı mevcuttur. İki gram altın almak istediğimizde altının gram fiyatı üzerinden ödeme yaparız.

Yada pazar örneğine dönecek olursak 500 gr yani yarım kilo armut almak istiyorum deriz. Bu kez kilogramın yarısı olduğu için ücretin yarısını öderiz. Yada aktar örneğine değinelim. Bitkisel ürünler genelde değerli ürünlerdir. Bu nedenle aktarlarda genel olarak gram olarak satış yapılır. Örneğin bir bitkinin tohumun kilosu 20 tl ise 200 gram almak istediğimizde 4 tl öderiz.

Günlük hayatımızda gram ve kilogramı kullandığımız alanlara birçok örnek verebiliriz. Eklemek istediklerinizi yorum bölümünü kullanarak lütfen bildirin.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.