günlük hayatta kaç çeşit kuvvetten bahsedebilirsiniz

Günlük hayatta farkında olmasak bile kuvvetin çeşitli türleriyle karşılaşırız. Bunların en bilindikleri sürtünme kuvveti, suyun kaldırma kuvveti, yer çekimi kuvveti, mekanik kuvvet yada kendi uyguladığımız fiziki kuvvet. Görmüş olduğunuz gibi çeşitli kuvvet türleri aslında hayatımızda yer alıyor. Örneklerle bu kuvvetleri inceleyelim.

Sürtünme kuvveti: Arabamızla hareket halindeyken asfalt ve lastik arasında fark etmesek bile bir sürtünme kuvveti vardır. Yada başka bir örnek vermek gerekirse yerde duran ağır bir masayı ileriye çekmek istediğimizde masanın ayakları ile yüzey arasında sürtünme kuvveti oluşur. Sürtünme kuvveti uygulanan kuvvetin aksi yönündeki kuvvete denir.

Suyun kaldırma kuvveti: Sıcak yaz günlerinde bir çoğumuz deniz yada havuzlara yüzmeye gider. Yüzdüğümüz esnada su bizi üzerinde tutarak dibe batmamızı engeller. Bunun nedeni suyun kaldırma kuvvetidir. Yüzme bilmeyenler için geçerli değil denemeyin 🙂

Yer çekimi kuvveti: Hepimiz yer çekimi kuvvetine bağlı olarak yaşıyoruz. Elimizdeki herhangi bir şeyi bıraktığımızda yere düştüğünü görürüz. Bunun nedeni yer çekimi kuvvetinin varlığıdır. Aksi halde hepimiz gökyüzünde uçuşur dururduk.

Mekanik kuvvet: Arabamız mekanik kuvvet sayesinde hareket eder. Motordaki pistonların oluşturduğu kuvvet aracı hareket ettirir.

Fiziki kuvvet: Bizim uyguladığımız kuvvet türüdür. Buna dış etkenlerde denilebilir. Herhangi bir masa yada sandalyeyi yer değiştirmek için uyguladığımız kuvvet türüdür.

Günlük hayatta birçok kuvvet türü karşımıza çıkar biz en bilindiklerini sizler için listeledik.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.