Günlük hayatta kullandığımız basit makineler nelerdir?

Hayatımızda yer alan basit makineler insan hayatını kolaylaştırmak için yapılmıştır. Bu makinelerin çalışma prensibi ise kuvvetin yönünü değiştirme esasına dayanır. Bu sayede daha az kuvvet ile daha çok iş yapabilmekteyiz. Peki bu makineler nelerdir örneklerle açıklayalım.

İlk örneğimiz makaralardır. Örneğin bir bina inşaatında yükün üst katlara çekilmesi için o katın yüksek bir yerine makara sabitlenir. Daha sonra makara üzerinden ip geçirelerek her iki ucuda yere bırakılır. Yük ipin bir ucuna bağlanırken diğer ucu ile çekme işi yapılır. Bu sayede kolaylıkla yükümüz yukarı çıkarılabilmektedir.

Şimdi bu basit makine ile kazanımlarımız neler olmuştur inceleyelim.

  • Harcadığımız kuvvet azalır. Eğer yükü sırtımızda o kata çıkarmak isteseydik çok daha fazla kuvvet harcamak zorunda kalırdık.
  • Biz aşağıya doğru çekme kuvveti uygularken yüke yukarı kaldırma kuvveti uygulamış oluruz.
  • İşimizi daha kısa bir sürede yapmış oluruz.

Hayatımızı kolaylaştıran bir diğer basit makine ise çıkrıklardır. Bu sistemler fabrikalarda yaygın olarak kullanılırdı. Özellikle su kuyularında olmazsa olmazlardandır. Sistem bir silindir üzerine ipin sarılmasına dayanır. Silindire bağlı ipin ucunda su kovası bulunur ve bu kova çıkrığın çevrilme yönüne göre suyun içine yada yukarı hareket eder. Kolaylıkla kuyudan su çekebiliriz.

basit makine

Hayatımızda farkında olmasak bile birçok basit makine kullanmaktayız

Başka bir örneğimiz ise dişli sistemleridir. Küçük dişlilerin bağlı olduğu büyük dişliler sayesinde kuvvet dönme etkisi yaratır. Birçok alanda dişlilerin bu özelliğinden yararlanırız.

Son olarak ise tekerlek en yaygın olarak kullandığımız basit makinedir. Birçok araç ve gerecin yapısında bulunan tekerlekler yükün daha az kuvvetle hareket ettirilmesini sağlarlar.

Hayatımızda yer alan basit makineler sayesinde çok daha kolay ve hızlı bir şekilde iş yapabilmekteyiz. Bu nedenle insan hayatında önemli rol oynarlar.

Yorum Yapın

Unutmayın! Ödeve katkı sağlayacak yorumlar yapmalısınız.